Zpravodajství

Klub měsíce- Triatlet Karlovy Vary

 Představujeme    Redakce    2. srpna 2013  

Průvodkyní po přípravce, která má zázemí ve vyhlášeném lázeňském městě, vám bude trenérka Lucie Markusková.

 


K narozeninám dostala od svého ?fanklubu? Lucie medaili pro nejlepší trenérku

Od kdy mohou děti v Karlových Varech 'atletit'?
Náš klub jsme založili v roce 2005. Největší nápor jsme zaznamenali až v posledních dvou letech, kdy se děti hlásí i v průběhu roku. Momentální stav atletické přípravky tak je 50 dětí od pěti do jedenácti let, které jsou rozdělené na dvě skupiny. Obě je vedu já. Nábor neděláme, pokud bychom se do toho pustili, tak si myslím, že bychom dětí měli i dvojnásobek.

V čem ve vašem kraji vidíte, ohledně fungování atletiky pro nejmenší, rezervy?
Jsme sice malý kraj, ale jsem přesvědčena, že při větší kapacitě trenérů, bychom se mohli věnovat i daleko většímu počtu malých sportovců.

Mnoho trenérů si stěžuje, že dnešní děti mají špatnou fyzičku a vůbec přilákat je ke sportu je složité. O si o tom myslíte vy?
Při výběru dětí je pro mě měřítkem především snaha a zapálení pro sport. To rozhodne. Dneska se v mé skupině najdou děti hubené i ty s nadváhou. Nevnímám to jako překážku, když má dítě pár kilo navíc. Jsem ráda, že se rodiče snaží i tyto děti přivést ke sportu.

Čím jste děti a potažmo rodiče zaujala, že přišli zrovna za vámi? Na výběr v dnešní době mají nepočítaně jiných aktivit.
Děti jsou zkrátka děti, mají rády hry a soutěžení. Já jsem takový trenér – kamarád, ale umím být i přísná. Myslím, že je důležité je zaujmout a ukázat jim, že sport může být i zábava a také místo, kde se dají najít noví kamarádi.

Od kolika let u vás děti sportují?
V mladší atletické přípravce máme děti ve věku 5 - 8 let, v atletické přípravce starší pak 9 - 11leté. Poté děti pokračují u dalšího trenéra, který již pro ně hledá správné disciplíny, na které se pak dále připravují.

Kolikrát týdně se scházíte?
Dvakrát týdně na stadionu nebo přes zimu v tělocvičně. Já jsem ráda za pravidelnou docházku, protože si myslím, že když děti přijdou 3x za měsíc, tak se v podstatě nic nenaučí.

S čím by měli rodiče počítat, když dítě do vaší přípravky dají?
Očekávám, že se budou aktivně účastnit závodů.

Jaká je u vás výše poplatku?
Děti u nás platí pololetně 600 korun, myslím, že jsme s cenou nízko, snažíme se, aby atletika u nás byla dostupná všem. Navýšit budeme nuceni například z důvodu dražšího pronájmu sportovišť. Myslím, že rodiče jsou s členskými příspěvky spokojeni.

Co všechno si děti vyzkoušejí a co mají nejraději?
Zaměřujeme se na všestrannost. Děti si mohou vyzkoušet základy atletických disciplín s ohledem na jejich věk. Rády mají štafetové soutěže.

Přiblížíte našim čtenářům stadion na kterém sportujete?
Nemáme vlastní sportoviště. Chodíme na stadion, který je momentálně v insolvenčním řízení. Město Karlovy Vary plánuje mít stadion opět jako vlastní – městský.

Jaký je nejpalčivější problém vašeho klubu?
To není lehká otázka a její řešení to je spíš na bedrech města. Na zimu by nám určitě pomohl atletický tunel. Momentálně jezdíme v zimě se staršími závodníky trénovat do 20 kilometrů vzdáleného menšího města, kde ho mají.

Nadhodila jste, že vaše děti rády soutěží, jaké máte úspěchy?
Jsme druhou nejúspěšnější přípravkou v Karlovarském kraji.

Pořádáte i vy sami nějaký závod nebo zajímavou akci?
Pořádáme závod Atletické naděje v rámci soutěže družstev pro přípravky v našem kraji. Děti absolvují trojboj. Pro všechny je připravená sladká odměna, pro nejlepší závodníky v každém ročníku pak dále hodnotné ceny, diplomy a medaile. Ceny dětem předávají známí sportovci z regionu.

Nabízíte v létě tábor nebo soustředění?
Soustředění pro starší atletickou přípravku máme na jaře. Co se dětem nejvíce líbilo? Na konci soustředění měla velký úspěch diskotéka.

Kolik trenérů u vás s malými dětmi pracuje?
Já vedu dvě skupiny atletické přípravky a jsem na to sama. Se staršími závodníky pracuje další trenér. Novému trenérovi bych mohla nabídnout jen velmi malou finanční odměnu a tak se zájemci příliš nehrnou.

Co vnímáte jako největší ocenění své práce?
Samozřejmě šťastné tváře svých svěřenců na závodech. Dále mě těší, když vidím posuny a zlepšování se dětí. Na konci roku, na Mikulášské, děláme pro děti diskotéku a zábavné odpoledne a tam si vždycky řeknu, že tenhle koníček a ta práce s dětmi má smysl.

Atletice pro nejmenší se věnujete už dlouho, jak by tedy zněla vaše rada pro ty, kdo naopak teprve v roli trenéra začínají?
Chce to vůli, pevné nervy a chuť naučit děti něco nového.

Co přejete projektu Atletika pro děti?
Mnoho energie do další práce s dětmi a s atletickými oddíly. Projekt je mi sympatický, protože přináší něco nového i nám klubům a věnuje se smysluplně malým dětem.

Komu se ozvat v případě zájmu?
Lucie Markusková, email:
lucie.markuskova@gmail.com (Kontakt na přípravku najdete i v naší databázi.)
__________________________________________________________

Představuje se trenérka Lucie Markusková:
„Je mi 28 let a poházím z atletické rodiny. Aktivní závodnicí jsem byla do 19 let. Disciplíny: koule- ve sbírce jedna medaile z MČR a jedna brambora. Jako žákyně jsem se věnovala navíc sprintu a dálce. Od 19 let se věnuji trénování dětí, je to můj velký koníček. Momentálně jsem i ve vedení klubu, takže se starám o veškerou administrativu. Povoláním jsem asistentka v advokátní kanceláři. Momentálně jsem na rodičovské dovolené se synem Nicolasem, který má 1,5 roku."

Webové stránky klubu si můžete prohlédnout TADY. Fotografie naleznete ZDE.  

Text: Pavla Pražáková
Foto: archiv klubu