Zpravodajství

Klub na červenec: AK Chotěšov

 Představujeme    Redakce    2. července 2013  

Chotěšovská přípravka, kterou naleznete v Ústeckém kraji, vznikla teprve před rokem v říjnu. Trenérem místních dětí je pan Vojtěch Jandač, se kterým si popovídáme, jak se dělá atletika v 'minibalení'.

Přiblížíte našim čtenářům, kde váš klub najdeme?
Chotěšov je malá obec s 500 obyvateli, přičemž zde není žádný jiný oddíl ani sportovní spolek nebo volnočasová aktivita mládeže. Atletika je zde proto vítána, i když teprve začínáme, takže předpokládáme, že bude přibývat dětí, které zaujmeme.

S kolika dětmi v současnosti pracujte?
Na začátku jsem zkoušel udělat nábor, ale přišel mi jediný zájemce, ale po následném šíření informací máme 18 dětí. Myslím, že na takhle malé vsi, jako je ta naše, je nábor zbytečný. Jelikož jsme venkovský oddíl, tak nejúčinnější způsob doporučení je, když stávající děti lákají ty další.

Jak na tom podle vás dnešní děti jsou? Pracujete i s dětmi, které mají nějaké zdravotní omezení?
Záleží na každém svěřenci, ale musím říci, že s fyzičkou naši sportovci nemají takové problémy, jaké jsem očekával. Na druhou stranu máme i několik dětí trpících astmatem, dále malé kardiaky, kterým se nedovírá chlopeň nebo mají šelest na srdci. Pak zde máme ještě holčičku, které musí odvádět mozkomíšní mok z mozku trubice, která se nesmí ucpat. Jediná možnost práce s takovýmto kolektivem, je zvýšený dohled a úlevy při tréninku. Člověk nesmí nic podcenit.

Od kolika let u vás děti sportují?
V únoru jsme zahájili spolupráci s místní školkou. Chtěli bychom, aby zdejší paní učitelky vedly děti k atletice a sportu obecně, takže nám děti rostou již od mateřinky.

Kolikrát týdně se vídáte?
Děti ve školce trénují v rámci výuky téměř denně. Přímo s přípravkou pak trénujeme dvakrát, někdy třikrát týdně a s žáky ještě o jednu tréninkovou jednotku více.

S čím by měli rodiče, kteří k vám do přípravky dítě dají, počítat?
Rodiče musí počítat s tím, že od nich budeme chtít, aby nám pomohli s dopravou na závody, popřípadě s jejich organizací.

Jaká je u vás výše ročního poplatku?
Pro letošní rok je to 200 korun. Cena je odpovídající vybavenosti klubu.


Rozbaluje se zapůjčená sada pro atletickou školku

Kde vás najdeme s dětmi trénovat?
Přes léto trénujeme na místním fotbalovém hřišti, které je dle možností udržované. Navíc podle mého názoru nemá kvalita zázemí na venkově na rozhodování rodičů, jestli k vám dítě dají,  žádný vliv. Zájem musí mít především samy děti. V zimě se uchylujeme do sálu zdejší tělovýchovné jednoty. Dále ještě budou probíhat tréninky na saních na místní komunikaci a na sáňkařské dráze ve Smržovce.

Co všechno si vaši malí atleti vyzkoušejí a co mají nejraději?
Hrajeme zejména různé běhací a házecí hry, které známe z webu Atletiky pro děti. Kromě běhání, házení a horizontálních skoků si lze u nás vyzkoušet i jízdu na saních. A na odlehčení občas hrajeme hru Tref si trenéra, při které rozdám dětem tenisáky a po určitou dobu se do mě mohou trefovat. Samozřejmě, že se snažím uhýbat, co to jde.

Jaký je nejpalčivější problém vašeho klubu?
Největším problémem je asi nedostatek atletického náčiní. Díky Atletice pro děti ale máme zapůjčenou sadu pro atletickou školku. Dalším palčivým problémem je nedostatek finanční prostředků, ale to je asi téměř všude. Snažíme se to řešit pořádáním veřejného běžeckého závodu, nějaké finance nám také poskytla obec Chotěšov a sponzorsky se rovněž zapojila nedaleká cementárna v Čížkovicích.

Co nabízíte dětem během letních měsíců?
Tábory ani soustředění na léto neplánujeme. Atletika u nás bude probíhat stejně jako během školního roku. Možná přibudou tréninkové jednotky.

Jakých soutěží se vaši svěřenci účastní a jaké máte úspěchy?
V rámci atletiky jezdíme zejména na veřejné závody do Prahy. Odtud také máme první medailové úspěchy. Ale já atlety hlavně učím překonávat sebe sama, to považuju za největší vítězství. Dále se zúčastňujeme krajských přeborů a jiných atletických akcí, letos třeba korespondenční soutěže Atletiky pro děti. Díky naší spolupráci s Českomoravskou sáňkařskou asociací se rovněž účastníme závodů v jízdě na saních ve Smržovce.

Jakou zajímavou akci vy sami pořádáte?
Plánujeme o prázdninách uspořádat závod v obrázkovém orientačním běhu. Dále pak veřejný běžecký závod v Litoměřicích, který jsme pojmenovali Bohemica running festival.

Kolik trenérů u vás s malými dětmi pracuje?
V současné době jsme dva školení trenéři. Já trénuju atletické přípravky. Ve školce se dětem věnuje paní učitelka Pavlatová s pomocí paní ředitelky Fedurcové. Trenérský stav odpovídá velikosti klubu a jeho možnostem.


Chotěšovské děti se letos zúčastnily naší korespondenční soutěže

Co vnímáte jako největší ocenění své práce?
Největší ocenění mé práce je, když mi děti přijdou na další trénink a dále to, že se snaží vylepšovat své dovednosti.

Jakou radu byste měl pro ty, kdo by se chtěli do něčeho takového, jako je zakládání přípravky, také pustit?
Rozhodně bych doporučil si vše dobře připravit a zamyslet se nad svými možnostmi a dovednostmi. Je rozdíl mít ve skupině tři nebo přes deset dětí.

Co přejete projektu Atletika pro děti a proč ho podporujete?
Ať dále vzkvétá a vede děti k atletice i ke sportu v nejširším slova smyslu. Líbí se mi, že podporuje nás, malé oddíly, ať už je to materiálně nebo metodicky. Atletika pro děti má velký potenciál rozvoje, protože reprezentuje nejuniverzálnější sportovní odvětví, jaké je. Každý se zde může realizovat.

Na závěr se vždy ptáme na nějakou zajímavost, co bychom našli u vás?
Tím, že nově spolupracujeme s Českomoravskou sáňkařskou asociací, nabízíme dětem rovněž možnost tréninku jízdy na saních. Také jsme se snažili spolupracovat se skeletonovou sekcí Českého svazu bobistů a skeletonistů. Ta bohužel z důvodu nečinnosti vedení skeletonové sekce skončila bez úspěchu.
______________________________________

Představuje se vám trenér Vojtěch Jandač: „Trenérskou licenci mám od loňského podzimu a od té doby jsem zahájil trénink dětí a mládeže. Takže se všemu teprve učím, ale vycházím ze svých zkušeností, kterých jsem doposud jako atlet nabyl.“

 

Text: Pavla Pražáková
Foto: archiv AK Chotěšov