Zpravodajství

V listopadu představujeme přípravku PSK Olymp

 Představujeme    Pavla Pražáková    1. listopadu 2014  

Vítejte na Olympu. Průvodcem po přípravce, kterou najdete v Praze 7 vám bude trenér Jan Pleschinger. Pojďme se společně podívat, jaké je to běhat na dráze, na které trénují třeba Petr Svoboda a Lenka Masná.

Jak dlouho u vás mohou sportovat i nejmenší?
Letos na Olympu načínáme už třetí rok fungování obnovených atletických přípravek. Před tím byla organizace ne úplně přehledná a reprezentativní a nefungovala tak, jako teď.
 
Jaké je specifikum toho, že atletiku nabízíte v hlavním městě?
Na Praze 6 a 7 je velká konkurence atletických oddílů. Najdete tu Duklu, Kotlářku, USK a další oddíly. Na fungování to ale nemá zas tak velký vliv, dětí chodí dost, zájem je.
 
Množí se stesky na to, že dnešní děti nemají dobrou fyzičku. Jak to vnímáte vy?
Myslím si, že děti jsou na tom relativně dobře. Mluvíme tady ale o prvňáčcích. V tomhle věku se ještě nedá mluvit o nějakém nástupu obezity. Občas sice přijde i dítě, které má vzhledem ke svému věku nadváhu, ale i takovým dáváme šanci. Když je to chytne, není pro ně problém začlenit se do družstva, i když jsou třeba pomalejší. 
 
Pracujete i s nějakým dítětem, které by mělo zdravotní omezení?
Takové dítě u nás nemáme a na tuto eventualitu nejsme připraveni.
 
Jak jste na tom s počtem dětí, které k vám chodí?
Nejvíce jich máme právě teď, zájem opravdu vzrůstá každým rokem. Navíc očekáváme ještě větší zájem v příštích letech, kdy budou přicházet početně velice silné ročníky, a pak už asi ani nebude třeba dělat nábor. Ten teď děláme jednou ročně v září. 
 
Jak v dnešní době děti a rodiče na atletiku nalákat?
Veliký areál Olympu s přilehlými travnatými plochami a atletickou halou je pro děti i jejich rodiče dostatečným lákadlem. A pak jsou tu samozřejmě trenéři, ti dělají oddíl!
 
Od kolika let u vás mohou děti s atletikou začít?
Děti nabíráme od šesti let, tedy ty, které začaly chodit do první třídy a bereme je až do deseti.
 
Kolikrát týdně trénujete?
Trénujeme 2x týdně, v pondělí a ve čtvrtek. 
 
Co děti na tréninku nejvíce baví?
Nejvíce se většině líbí štafetové běhy na dráze. Má to velký náboj soutěživosti a každý se snaží, aby nezklamal své družstvo. Her je tolik, že bych si nedovolil tvrdit, že jsme nějakou přímo vymysleli. Ale děti rádi hrají námi modifikovanou verzi hry na schovávanou.
 
S čím by měli rodiče počítat, když dítě do vaší přípravky dají?
S tím, že je časem budou muset vodit na závody, ať už na dráze, nebo na přespolní běhy. Nejstarší děti pak jezdí až 3x do roka na soustředění, která však nejsou povinná.
 
Jaká je u vás výše poplatku?
Výše členského poplatku je stanovena na tři tisíce korun za rok- kalendářní, za dítě. Je to pražský průměr a myslím, že většina rodičů s tím nemá problém vzhledem k péči, jaké se jejich dětem dostává. Atletika pořád zůstává skoro nejlevnějším sportem. 
 
Kde vás najdeme na tréninku teď v chladnějším období roku? 
V zimě se přesouváme do atletické haly Otakara Jandery, tedy do tělocvičen. Během teplejší části podzimu, na jaře a v létě trénujeme v prostorách areálu PSK Olymp Praha ve Stromovce. Netradiční místo pro trénink nemáme, ale občas nejstarší děti vezmeme do přilehlé Stromovky na trénink v přírodě.
 
Představíte nám blíže vaše zázemí?
Venkovní atletická dráha prošla v roce 2012 rekonstrukcí, má nový povrch. Ještě jsme si ji pořádně ani neužili a zastihla nás v létě 2013 povodeň. Tenkrát jsme byli hodně zklamaní, ale nedalo se nic dělat, naběhli jsme na dráhu, každý vzal do ruky lopatu a v červnu a červenci jsme odklízeli bahno, které bylo doslova všude! Do teď, když si na to vzpomenu, cítím ten hrozný puch. To samé postihlo i atletickou halu. Ta se pak po povodních během podzimu a zimy 2013/14 dočkala celkové rekonstrukce drah a povrchu a od letošního února je zase k naší velké radosti v provozu.
 
Jaký je nejpalčivější problém vašeho oddílu?
Jak jsem zmínil výše, naší největší starostí do budoucna mohou být časté povodně, které mohou mít až fatální vliv na fungování celého oddílu. Ale s tím nám asi nepomůže nikdo. Tak se jen dívám k nebesům vždy, když hodně prší a věřím...
 
Pořádáte pro děti soustředění?
Ano a to na podzim, na jaře a v létě. Podzimní destinací je Zadov na Šumavě, jarní Nová Včelnice na jihu a nádherná Litomyšl nás čeká v létě. Každého na soustředění baví něco jiného, ale pro nás je velkým zadostiučiněním, že se z nich děti celkově vrací nadšené a plné veselých zážitků. Mají pak větší chuť do tréninků a závodění. Nejvíc jsou asi nadšené z vodních hrátek v bazénu na letních soustředěních. A noční hry se taky většinou setkávají s vděčným ohlasem.
 
Jakých závodů se účastníte a jaké máte úspěchy.
Děti v přípravce nemají žádné oficiální soutěže, pouze veřejné závody. Na ty však rádi a pravidelně chodíme a dosahujeme na nich úspěchů. Panuje tam vždy výborná atmosféra mezi dětmi, trenéry i rodiči. Naše děti, jak dívky, tak kluci se na těchto závodech dokážou umisťovat na medailových pozicích, včetně té nejvyšší. Osobně za velký úspěch považuji vítězství na jaře i na podzim ve štafetových závodech (4x 60m), což mi udělalo obrovskou radost.
 
Pořádáte nějaký závod i vy sami?
Náš oddíl pořádá na podzim i na jaře přespolní běhy, kterých se mohou účastnit úplně všichni. V zimě má pak termín 'Vánoční hala', což je závod ve vícebojích pro všechny kategorie. Je to jen pro členy oddílu a pozvané hosty, protože by bylo téměř nemožné udělat v hale akci takového rozsahu pro všechny pražské oddíly. Na těchto závodech panuje přátelská nálada všech zúčastněných, je tam stromek, cukroví a pohodička. V loni jsme kvůli povodním o tuto akci přišli, takže se letos velice těším. Hlavně na to cukroví.
 
Kolik trenérů u vás s dětmi pracuje?
V současnosti je nás na Olympu osm trenérů pro přípravku. Dobrovolníci jsou všichni, tohle se nedá dělat pro peníze, nebo snad z donucení. Musíte mít rádi práci s malými dětmi a pevné nervy! Motivací nám je růst dětí a jejich progres. Trenéry získáváme hlavně z vlastních řad, jsou to atleti současní i bývalí, nebo z řad rodičů. Všichni projdou školením a získají licenci, která je opravňuje k trénování dětí. V současné době je to dostatečný počet, ale vzhledem k rozšiřování přípravky a očekávanému příchodu silných ročníků budeme nuceni rozšířit i naše trenérské řady. 
 
Co je pro vás za tuto práci největším oceněním?
Pokud vidím, že to děti baví, a když se jim chce závodit. Stejně tak je příjemné i uznání od rodičů za dobré vedení dětí při trénincích, závodech a soustředěních.
 
Čím myslíte, že je projekt Atletika pro děti v současnosti nejvíce přínosný?
Tím, že vůbec podporuje sportování této věkové kategorie. To by mělo směřovat k rozvoji pohybové všestrannosti a potažmo vůbec k rozvoji sportu u nás. 
 
Koho kontaktovat v případě zájmu?
Jana Pleschingera na telefonu: 777 053 142, nebo mailem: jedijoy@email.cz Volejte kdykoliv, buď vám to zvednu nebo spím. Další informace na jdete i na našem webu.
 
Na závěr se vždy ptáme na nějaké NEJ klubu. Jaké by se našlo u vás?
Nikdy jsme na soustředění nebyli více jak 3x za den na pohotovosti...