Hledej Přípravku


Připravujeme

Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice

Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice O tom, jak se 'atletí' v rodišti slavné běžecké legendy, se dozvíte od trenérky Jany Feilhauerové. více

TJ Sokol Senohraby

TJ Sokol Senohraby V červenci bychom vám rádi představili zajímavý středočeský oddíl, ve kterém najdete děti, v jejichž tréninku se doplňuje běžecké lyžování a atletika. Oddíl sice nepatří pod ČAS, s naším projektem ale spolupracuje a je příkladem toho, že atletika je skvělým základem dalších sportů. více

Napsali o nás

Napsali o nás Chomutovská akce očima regionálních médií aneb jako o nás psal Chomutovský deník. více

SK Nové Město nad Metují

V druhé půlce prázdnin jsme na našich toulkách po jednotlivých klubech republiky dorazili až na stadion generála Klapálka, kde na nás čeká trenér Jan Kadeřávek, aby nám něco zajímavého řekl o jednom z nejvýraznějších sportovních klubů východních Čech.

nové město nad metují/Nové Město nad Metují (2).jpg

Jak dlouho se píše historie sportování malých dětí ve vašem klubu?
Atletická přípravka u nás funguje minimálně 16 let a do Atletiky pro děti jsme se zapojili hned z počátku.

Je nějaké specifikum vašeho regionu a jak se odráží na fungování atletiky pro malé sportovce?
Nejsem si vědom ničeho zásadního. Snad jen toho, že v okolí nejsou žádné další větší atletické kluby. SK Nové Město nad Metují má spoustu sportovců třeba i z Broumovska.

Jaký je o přípravku v současnosti zájem?
Aktuálně počet dětí v přípravce ubyl, některé děti přešly ke zkušenějšímu trenérovi SK (a opustili pouze přípravku), některé odešly, pravděpodobně k jiným sportům. Zájem stagnuje až klesá. Nejvíce dětí bylo, tuším, v roce 2007. Bylo jich dohromady okolo 30 a atletická přípravka byla tehdy hodně mladá.

Od kolika let u vás děti sportují?
V současnosti od 8 do 14 let, výjimkou nebyly ale ani děti šestileté.

Kolikrát týdně se scházíte?
Tréninky atletické přípravky jsou u nás třikrát týdně (po, út, pá) po hodině a půl.

S čím by měli počítat rodiče, když k vám do přípravky dítě dají?
Nemyslím si, že by měli počítat s něčím záporným. Snažíme se v dětech rozvíjet jejich obratnost, koordinaci, komunikaci, ale i myšlení a slušnost, není to jen o sportovních výkonech. Ze všech nemusí být vynikající atleti, rádi bychom však, aby z toho mladého člověka, který k nám přijde, vyrostl schopný, čestný mladý člověk, se silnou morálkou, pokud možno s láskou k sportu a smyslem pro fair play.

Jak děti na atletiku lákáte, co se vám osvědčilo?
Nejlepší reklamou je spokojenost dětí samotných. Mluví o atletice doma, s kamarády… a pak přicházejí noví sportovci.

Děláte nábor?
Čas od času nábor děláme, konkrétně formou závodů a pozvánkou veřejnosti, ne více než jednou do roka. Nejčastěji ale oslovujeme šikovné děti ze školních závodů, tam je předpoklad, že bude trénování bavit obě strany.

Jaká je výše poplatku a jak ji vnímají rodiče a jak vy jako klub?
Výše poplatku je v současnosti 1800 korun za rok. Zahrnuje v sobě možnost trénovat se zkušenými a certifikovanými trenéry Českého atletického svazu, dopravu na závody, startovné, možnost zdarma využít tenisové kurty a sportovní areál. Ale to jsou 'materiální věci', tyto peníze ani zdaleka nemohou pokrýt náklady. Existuje tu prostě něco jako investice klubu do mladých lidí kolem sebe.
Pro rodiče a děti samotné by mělo být důležité hlavně to, že mohou být členy jednoho z nejkvalitnějších sportovních klubů východních Čech, klubu s obrovskou historií a desítkami velkých úspěchů. Rádi bychom, aby byli hrdí na to, že mohou být jeho součástí.

Co všechno si děti vyzkoušejí a co mají nejraději?
Vyzkoušejí si v podstatě úplně všechno z královny sportu. Snažíme se jim ukázat všechny disciplíny, zábavnou i metodickou formou. Sledujeme, co dětem jde, co je baví, čemu by se mohly v budoucnu věnovat. Jejich schopnosti pak dále rozvíjíme.

Vždycky se pro inspiraci ptáme na nějakou 'vaši' hru, prostě něco, co jste si sami vymysleli a děti to baví...
Jednu takovou máme, ale zatím není pojmenovaná. Pravidla jsou následující: Děti se rozdělí do dvou družstev, ideálně po šesti lidech. Vytvoříme dvě kulatá nebo hranatá území (hnízda), vytyčíme je z pěnových překážek (z Atletiky pro děti). Žluté podlouhlé kvádříky (ty k překážkám) rozdělíme na polovinu a rozmístíme je po vnitřní ploše obou 'hnízd'. Každé družstvo si zvolí jednoho hlídače, který se smí pohybovat pouze v hnízdě. V ruce drží jeden žlutý kvádřík a hlídá obsah 'hnízda'. Jedná se v podstatě o velmi zábavnou variantu člunkového běhu, kdy se družstva snaží z hnízda soupeře ukořistit kvádříky a pokud jsou zasaženi kvádříkem hlídače (drží v ruce a neagresivně se snaží dotknout soupeře), musí se vracet, oběhnout vlastní hnízdo a útočit znovu.
Doporučení: Hra je poměrně náročná, zahrajte dvakrát po kratší dobu, s časovým rozestupem. Můžete také měnit brankáře, děti si trochu odpočinou. Za hlídače nevybírejte agresivnější jedince.

nové město nad metují/Nové Město nad Metují1.jpg

Kde vás, třeba zrovna při hraní téhle hry, zastihneme? Kde trénujete?
V létě i v zimě trénujeme na našem zrekonstruovaném atletickém stadionu s umělým povrchem, v přírodním prostředí jednoho z nejkrásnějších sportovních areálů v republice. O letních prázdninách je trénování omezeno, v zimě jsou páteční tréninky v nedaleké tělocvičně, kde se hrají hlavně hry a posiluje se.

Máte i nějaké netradiční místo?
Máme k dispozici spoustu stezek v přírodě nad městem, kam se čas od času vydáme.

Váš atletický stadion jistě nevypadá pěkně jen na fotkách...
Sportovní areál se snažíme rekonstruovat stále, je toho ještě spousta, co by se dalo vylepšovat, nicméně už teď je krásný. To nejdůležitější pro atlety je téměř nové, zrekonstruována byla dráha i sektory. Nyní má ovál šest 6 drah po obvodu a 8 drah na rovince - pokrytých kvalitním povrchem Conipur, který propouští vodu a umožňuje trénovat i za špatného počasí. Více informací i fotek byste našli na našem webu- zde.

Jsou prázdniny, takže se nabízí otázka, jestli pro děti pořádáte nějaké soustředění.
Ano. Léto dětí se sportem (LÉDĚSPO). Má mnohaletou tradici a prošlo jím už mnoho dětí. Jsou to dva týdny, o letních prázdninách… Pokud bych měl vybrat něco zajímavého, tak je to vaření v přírodě, jízda na loďkách po naší řece Metuji. Máme mladé lektory, kteří se mění a děti tak mohou chodit mnoho let po sobě a pokaždé je to trochu jiné. Jen bych tuto akci úplně nenazýval soustředěním, jedná se o příměstský tábor, který navštěvují sportovci, ale i děti, kteří nejsou členy oddílu. Atletická soustředění pak pravidelně organizuje moje kolegyně, paní Alena Remešová. Jezdíme do Orlických hor a dětem se tam moc líbí.

Jakých soutěží se děti zúčastní a jaké máte úspěchy?
Tak třeba máme čerstvého vítěze letošní dětské olympiády v hodu míčkem. To je ale individuální soutěž. Atletika, ač to možná spousta lidí netuší, se snaží být i kolektivní. Sestavujeme družstva, která pak porovnávají svoje bodové součty s družstvy ostatních oddílů východních Čech. To je dobrý systém, který děti baví.

Jakou zajímavou akci, kterou pořádáte, byste ještě vypíchl?
Náš klub je organizačně velmi silným sdružením. Společnými silami jsme u nás uspořádali již velkou spoustu důležitých českých i mezinárodních závodů. Pokud se podíváme na atletiku, tak letos jsou tu tři úžasné sportovní události. 23. 7. u nás proběhla Velká cena Nového Města nad Metují. Tento atletický mítink získal v posledních letech velký věhlas a byl zařazen mezi TOP české atletické mítinky – do seriálu závodů české extraligy. Přivítali jsme tak u nás českou atletickou špičku a účastnili se i závodníci ze zahraničí.
Na začátku září (3. a 4.) pozveme do Nového Města nad Metují nejlepší mladé závodníky z celé republiky. Pořádáme MČR žactva. Bude to velká událost. Věříme, že se u nás bude všem atletům líbit a snad si od nás odvezou spoustu osobních rekordů. Den před závody, tedy 2.září, pak u nás přivítáme Atletiku pro děti na akci určené pro děti z mateřských škol a žáky 1. stupně ZŠ.

Kolik trenérů u vás s malými dětmi pracuje?
V současné době se dětmi zabývají dva trenéři, paní Alena Remešová a já. V minulosti jsme byli většinou tři, ale pracovní či mateřské povinnosti však počet na nějakou dobu snížil. V přípravce nepracují trenéři s plným úvazkem, v podstatě je trénování založeno na určité dobrovolnosti. Noví trenéři přicházejí do přípravky buď jako aktivní závodníci, kteří chtějí předávat své zkušenosti, nebo jako bývalí závodníci, kteří mají zkušeností ještě o mnoho více. Motivace? Je to můj osobní přístup, ale rád předávám mladým atletům své znalosti a dovednosti. A nejen to, atletika dokáže rozvíjet vlastnosti, které jsou velmi důležité i ve školním nebo pracovním životě. Je to píle, cílevědomost, preciznost, umění zvládnout nervozitu a mnoho dalších věcí. I na toto se snažíme myslet, ale není to jen o tom, důležitá je i dobrá nálada a sranda.

Můžete se našim čtenářům představit vy jako trenér?
Mé jméno je Jan Kadeřávek, je mi 24 let a od nějakých 8 let se pohybuji v prostředí atletiky. Začínal jsem v atletické přípravce, ne nepodobné té, ve které jsem nyní trenérem. Jsem atletickým trenérem ČAS 3. třídy a atletickým rozhodčím 2. třídy. Jakožto závodník se věnuji hlavně disciplíně 400m př. a 110m překážek. Zkusil jsem si i desetiboje. V poslední době mi však studijní/pracovní povinnosti mé vlastní trénování a závodění značně komplikují. Jsem rád, že mohu dětem o atletice nejen povídat, ale prakticky všechno jim i ukázat.

Přípravkou jste prošel jako dítě, nyní se v ní angažujete coby trenér, to je jistě dost zkušeností na to, abyste mohl poradit přípravkám, které začínají, jakých chyb se v počátcích vyvarovat.
V menších městech je to problém, ale je dobré mít děti podobně staré- ve skupince o počtu 6 dětí to mně osobně vyhovuje nejvíce. Pokud mladý sportovec v přípravce již evidentně výkonnostně vyniká, předáváme ho zkušenějším trenérům ve Sportovním klubu NMNM. Ti se jim mohou věnovat ještě daleko více.

A jaký je nejpalčivější problém vašeho klubu, jak ho řešíte a jak by se případně do jeho řešení mohla zapojit Atletika pro děti?
Atletika pro děti by nám mohla pomoci propagovat dobrou věc, kterou tu děláme. Budeme rádi, když třeba díky tomuto článku přijde alespoň jeden šikovný mladý člověk, který si řekne, že je atletika lepší než fotbal nebo florbal. A budeme také rádi, když se stanou atletické přípravky zajímavé i pro sponzory a mecenáše, protože ti jsou zase zajímaví pro nás.

Co přejete našemu projektu?
Atletice pro děti bych popřál snad jen jednu, zato zásadní věc. Aby se jí podařilo dostat atletiku v očích dětí na nejvyšší příčky sportovního žebříčku, kde v dnešní době figuruje obrovské množství nejrůznějších sportů. Jinak, nám se obecně líbí myšlenka sdružení sportovních organizací za účelem podpory atletiky. Skutečnost, že podporujete rozvoj malých dětí, je dalším velkým plus. Národ se velmi rád dívá (a je velmi hrdý) na úspěšné sportovce, jen občas při přílišné kritice zapomíná, že tito lidé musí také nějak vyrůst.

Komu se ozvat v případě zájmu?
Nejjednodušší je navštívit náš web- zde -  a zaslat e-mail se zájmem na sportklub@sportklub.cz nebo se stavit přímo na stadionu generála Klapálka v Novém Městě nad Metují.

Redakčně připravila: Pavla Pražáková
Foto: archiv klubu SK Nové Město nad Metují