Zpravodajství

Klub měsíce: TJ Rumburk aneb malí Sporťáčci

 Další aktuality    Redakce    2. dubna 2012  

V dubnu se na našich toulkách po klubech a oddílech vydáme na sever, do Šluknovského výběžku. Vítejte na návštěvě v městě se zajímavou historií, kterému se ještě před sto lety přezdívalo pro jeho výstavnost Malá Paříž. Nás do Rumburka nepřilákala historie, ale pozvání nahlédnout do našeho nejseverněji položeného klubu. Průvodkyní nám bude trenérka Erika Drahotová.

Jak dlouhou tradici má sportování malých dětí v Rumburce?
U nás bohužel sportování pro malé děti nemá žádnou dlouhou historii. Z atletickou přípravkou jsem začala až já před rokem, když mě zaujal projekt Atletika pro děti. Po sportovní stránce jsou pro mě největší inspirací moje dcery.
(Anežka a Eliška Drahotovy patří mezi největší vytrvalostní talenty současnosti. Z atletiky se věnují hlavně závodní chůzi, ale i běhům od 800m po půlmaraton. pozn.red.)

Jaké je specifikum vašeho regionu a jak se odráží do zájmu o sportovní aktivity malých dětí?
Specifikum našeho regionu je asi nezaměstnanost a větší komunita romské populace. Často vidím děti na ulicích jen tak, rodiče o ně nemají zájem, nemají čas nebo pracují až do večera v hypermarketech... Je zde patrná nervozita lidí, kteří nemají práci a to se promítá i do výchovy. Romské děti nevidím téměř v žádném kroužku, ani já žádné nemám. U ostatních rodičů je naopak zjevné, že jsou rádi, když jejich děti sportují. Vnímají to tak, že se jim dostává disciplína a řád, protože mnohdy ani oni na ně nemají čas a děti by jinak trávily svůj čas u počítače.

Kolik ve vašem oddíle sportuje dětí?
V loňském roce, kdy jsem zahájila atletickou přípravku, jsem začínala v září se sedmi dětmi. V červnu se jich- i s kytičkou- loučilo patnáct. Byla to pro mě největší odměna. Letos mám dětí 27 a další přihlášky na příští rok.

Od kolika let u vás děti sportují?
Nejmladší dvě holčičky mají 4,5 a pak mám školáky kolem sedmi let.

Jak děti na atletiku nalákat? Co se vám osvědčilo?
Děti jsou děti a musí se stále na něco těšit. Nejvíce se mi osvědčila hračkana tréninku. Vždy se domluvíme, že je to odměna pro vítěze nebo to funguje jako odměna po podařené hodině. Jde o to, že dítě přinese na trénink svou oblíbenou hračku. Trénink končíme v kolečku a hračku si společně prohlížíme. Kluci obětavě koukají na 'barbinky' a holky zas na 'spajdrmeny' a auta. A já jen koukám kolik už existuje různých hraček.

Děláte nábor?
Ano, nábor jsem dělala a budu dělat vždy na konci prázdnin, tedy poslední týden v srpnu a na začátku září. Anoncuju ho tak, že dávám článek do našich místních novin, letáčky do MŠ. Nábor dělám na našem stadionu a letos mi přišlo 35 dětí, jejich rodiče, sourozenci dokonce i babičky, byl nás celý stadion. Forma je následující: Den otevřených dveří do atletické přípravky. Měla jsem celou sadu a děti i rodiče si vyzkoušeli jednotlivé disciplíny. Rozdala jsem na sebe kontakt, na naši webovou stránku a rodiče se pak měli možnost rozhodnout. Dále se mi osvědčily hodiny jentak na vyzkoušenou, než začaly děti opravdu chodit. Měla jsem totiž i takové, které se pak z důvodu docházky do jiného kroužku nepřihlásily.

Kolikrát týdně se sportuje a s čím by měli rodiče počítat, když dítě do vaší přípravky dají?
Tréninky máme jednou týdně, hodinu a půl. Rodiče musí počítat s tím, že požaduju, aby své dítě omluvili, pokud nedorazí a aby sledovali naše webové stránky, kde mají informace na další hodinu. Musím říci, že to funguje. Když někteří rodiče zůstanou na tréninku, požádám je i o pomoc – měření času, úklid pomůcek, někdy i odvedou děti na WC. Jinak trvám na pitném režimu- vodě, opravdu to funguje a děti nenosí sladké pití.

Jaká je u vás výše poplatku? Jak ji vnímají rodiče například vzhledem k popisované ekonomické situaci v regionu?
U nás se platí za pololetí 300 korun, což je 15 korun na jeden trénink. Je to víc než dobrá cena, k dispozici máme zcela zdarma- díky sponzoringu- velkou sportovní halu. Rodiče jsou hodně spokojeni.

Kde trénujete v létě, v zimě? Máte i nějaké netradiční místo?
V létě na stadionu a taky běháme po lese, který je hned vedle. Hezký trénink jsem měla, když se přihnal nečekaně déšť. Schovali jsme se a cvičili na tribuně. V zimě chodíme do již zmíněné haly, máme k dispozici saunu a vířivku. A netradiční místo ? Máme – někdy chodíme v hale na squashový kurt.

Co všechno si děti vyzkoušejí a co mají nejraději?
Děti umí základní prvky atletiky, abecedu, všechny disciplíny z atletické sady, začali jsme se švihadlem, cvičíme podle Ludmily Mojžíšové- prevence funkčních poruch pohybového ústrojí. Hry požíváme ze semináře a literatury. Co mají děti rády? Když se s kolegyní zapojíme do samotných závodů nebo, když mě honí.

Přiblížíte našim čtenářům váš stadion?
Náš atletický stadion je zastaralý, máme pouze antukovou dráhu, nemáme pořádné doskočiště… Myslím si, že pro moje malé předškoláky to nemá žádný vliv, o něco složitějšíto je u větších dětí, což znám podle našich holek, když trénovaly. V zimě máme zmiňovanou halu a to je super.

Nabízíte v létě tábor, soustředění?
Tábor zatím nepřipravuji, ale máme nyní 7. 4. velikonoční soustředěnív Rumburku– sejdeme se v ráno v 9 hodin a končit budeme večer v šest. Máme zajištěné celodenní stravování, prostor na polední klid... nesmím zapomenout na pohádku. Podle počasí budeme venku nebo v hale, pro děti jsou připravené hry, soutěže, sauna, vířivka, ale také krátký seminář o zdravé výživě s projekcí, krátký video film.

Jakých soutěží se vaše děti účastní a jaké máte úspěchy?
Spolupracuji s Českou Lípou s paní Süsnerovou, domlouváme se na závodech, ale uvítala bych spolupráci i s jiným klubem.

Jaký je nejpalčivější problém vašeho klubu, jak jej řešíte?
Nedostatek trenérů! Pracujeme všichni zcela zdarma. Já se na trénink připravuji kolem 1,5 hodiny, samotný trénink zabere také 1,5 hodiny, plus příprava a úklid pomůcek...

Kolik trenérů u vás s malými dětmi pracuje?
S nejmenšími pracuji já a Jana Pokorná, pomáhají žákyně ze školy SZŠ a jedna slečna z gymnázia. Motivace? Jen radost a pocit z dobré práce, stále větší a větší zájem a to, že se děti na tréninky těší.

Co přejete projektu Atletika pro děti?
Ať se stane součástí sportovního dění každé obce, ať má každé dítě možnost navštěvovat atletický kroužek a hlavně hodně 'atleťáčků' a ty trenéry... Fandím prevenci, cítím z projektu a i ze soustředění- mám na mysli to prosincové v Nymburce- zápal a radost z práce.

Komu se ozvat v případě zájmu?
Pište na mail: erika.drahotova @seznam.cz. Podívat se můžete i na naše webové stránky zde.

Kdo je trenérka Erika Drahotová? Takto sama sebe představila na stránkách rumburského Atleťáčku- čtěte tady.

Text upravila: Pavla Pražáková
Foto: archiv Sporťáčci- TJ Rumburk

Podívejte se na fotogalerii z tohoto klubu:

Vaše fotografie