Zpravodajství

Kvinteto hrátek "příjemně obveselujicí", připravené zvláště na silvestra

 Další aktuality    Redakce    31. prosince 2013  

Na silvestra by mělo být veselo a my bychom rádi k rozverné náladě také přispěli. A to pěticí her, které jsme vybrali z útlé Sbírky veselých cvičení a hříček pro děti, ve které najdete cviky přímivé, dýchací, ale i příjemně obveselující. Vydejte se s námi do dob, kdy děti budilo kokrhání kohoutů, do školy se chodilo bosky, na keřích v městských parcích šveholila hejna vrabců: ?erdekteremtete? a jako náčiní dobře posloužil i starý hrnec.

Než se začtete do námi vybraných ?retrohrátek?, rádi bychom vás požádali o následující: Vlastníte i vy nějakou RETRO-sportovní knížku určenou dětem? Zajímá nás, jak si dříve děti hrály, jaké k tomu využívaly pomůcky a na co všechno jejich cvičitelé, kteří se inspirovali tehdejším světem, přišli. Dejte nám vědět a my vaši snahu odměníme drobným dárkem. 

Nyní už výběr z toho, co si děti mohly zacvičit v roce 1948. Autor, Ferdinand Krch. V předmluvě na děti apleuje, že cvičení mají zařadit jako protiváhu k nezdravému a většinou nesprávnému sezení ve škole a doma u knížky. Šat dívek musí být vhodně upraven, aby mohla cvičit stejně jako hoši. ?Potřeba je též radosti a osvěžení, odpočinek pro mozek odvedením krve z hlavy po práci duševní, zdravým jejím rozprouděním...? což jest aktuální i po náročném silvestru.

Že nevstaneš ze židle! 
Opři se o lenoch židle a zkřiž ruce vpředu a ať ti někdo přitiskne palec na čelo. Těžko se tak vstane.

Ryba na suchu
Hází sebou, chce se chuděrka dostat zpátky do vody. Lehneme si na trávník na břicho, ruce složíme na zádech, nohy stále u sebe nataženy, a snažíme se kroucením těla dostat o kousek blíž k vodě. Naznačíme, kde voda začíná. Též závodivě.

Vrabci na tržišti
Někdo z dětí dělá ?prodavačku?, která sedí na trhu a prodává třešně na ošatkách- dvě řady velkých kruhů, naznačených na hlíně. Ostatní děti jsou ?vrabci?. Ti smějí jen hopkovat, tj. poskakovat oběma nohama najednou. Někteří vrabci jsou velmi odvážní, kradou ovocnářce třešně před nosem s ošatek- nestačí je odháněti a vyplácet. Na jednom konci je zažene, oni už zas kradou na druhém. Při tom krásně zpívají ?čim, čim, erdekteremtete?. 

Kdo z lehu nejdříve vyskočí?
Děti leží na zemi na znaku a spí. Kdo vyskočí nejdříve ze země, až kohout zakokrhá?

Házení do jamky
Při jarním uklízení seberou děti všecky kameny a střepiny s cest kolem školy, aby, až začnou chodit bosy, o ně se neporanily. Potom vykopou do země díru nebo hlubší jamku a z určité vzdálenosti házejí kameny a střepiny do ní. Nakonec ji zasypou a pěkně urovnají. Jinak možno házet na vzdálenost malými míči do starého hrnce.

Připraveno podle brožury: Sbírka Veselých cviků a hříček pro děti, Ferdinand Krch, 1948