Zpravodajství

Naše téma: Sauna? Takový domeček, kde se upečeme...

 Další aktuality    Redakce    23. února 2011  

Malí atleti z rumburského Sporťáčku rádi zkoušejí něco nového. Tentokrát se se svou trenérkou, Erikou Drahotovou, vydali do sauny. Vzkazují: Neupekli jsme se a po skvělé první hodině zasíláme několik fotografií, postřehů a navíc pár rad, jak s touhle aktivitou, která vám prohřeje mrazivou zimu, začít. 'Saunovací manuál' pro vás připravila trenérka Erika Drahotová.

 

Někteří malí atleti byli v sauně úplně poprvé. „Na otázku co je sauna, měly děti, krásné odpovědi, například: Domeček, kde se upečeme,“ říká na úvod trenérka Erika Drahotová. Těmi statečnými, kdo se do domečku nakonec odvážili- nebýt nemocí, bylo by jich více- byli: Lukášek, Radeček a Jasmínka. „Pro děti byla velkým zážitkem už jen cesta autobusem do centra Volného času v Krásné Lípě, které je vzdálené asi pět kilometrů od Rumburka. Centrum nás velmi podporuje, umožnilo nám využití sauny a relaxační místnosti na dvě hodiny jen a jen pro nás.“ A co se dětem nejvíce líbilo? „Určitě to, že jsme při ochlazování na chvíli vyšli na balkón. Všechny děti se těšily i na svačinku a poslech pohádky, kterou jsme si pustili, když jsme odpočívali,“ dodává Drahotová.

Chtěli byste se svými dětmi také něco takového vyzkoušet? Přečtěte si saunovací manuál od trenérky Eriky Drahotové:

Od kdy je saunování pro děti vhodné?
Finové celému světu ukázali, že saunovat děti lze od nejútlejšího věku. (Údajně děti saunují už ve chvíli, kdy jim po porodu odpadne zaschlý pupečník- viz. doporučený článek dole.) V praxi se ukázalo, že děti na závěrečném okraji batolícího věku, jsou již natolik pohyblivé a schopny vyjádřit své reakce na neobvyklé prostředí saunové lázně, že nic nebrání tomu, abyste s nimi nemohli něco takového podniknout. Převládá tedy názor, že saunu mohou navštěvovat děti, které už běžně udržují tělesnou čistotu- cca od 3 let- a jsou už samostatně pohyblivé. Navíc pak již v tomto věku většinou dokážou jednoznačně vyjádřit svůj eventuální diskomfort a přání prostor sauny opustit. Dá se s nimi přesně komunikovat pokud se týká pocitů v průběhu jejich saunování.

Jakým způsobem saunování probíhá?
Před saunou by měly mít děti zajištěn dostatečný příjem tekutin, ale nikoliv nadměrný. Při samotném saunování je bezpodmínečně nutná spoluúčast jednoho z rodičů nebo zodpovědné dospělé osoby. Ve všech pracích a informačních materiálech o sauně se zdůrazňuje, že u dětí nelze pobyt plánovat dle hodin, ale dle stavu dítěte, které musí stále hodnotit dospělý průvodce. Neklid dítěte, poposedávání na lavičce a jiné známky diskomfortu svědčí o tom, že organismus žádá ochlazení. Výše teploty se pohybuje v intervalu od 40 do 70°C.

Co by si dítě mělo vzít s sebou do sauny?
Hygienické potřeby, 2x ručník, žínku, pantofle s protiskluzovou podrážkou, župánek, oblíbenou hračku, svačinu a pití.

Saunování má jednotlivé fáze. Jaké?
Úkony každé fáze stojí vůči sobě v určitém kontrastu a mají tedy i rozdílný fyziologický účinek na dítě. Platí hlavní zásada: nepřekračovat časový limit jak prohřívání, tak ochlazování.
1. fáze - očista a příprava
Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné dokonalé umytí a osprchování se teplou vodou. Obličej se jen opláchne vodou z dlaně. Před vstupem do prohřívárny se dítě osuší.
2. fáze - pobyt v prohřívárně
Děti je možno uložit na textilní podložku na lehátku. Dospělý sleduje reakce dítěte na vliv horka. Pokud je dítě v horku neklidné, nemá se doba prodlužovat a je nutno s ním odejít k ochlazení.
3. fáze – ochlazování
Po prohřátí se dítěti spláchne pot z povrchu těla ve sprše vlažnou vodou a následuje krátká koupel v chladném bazénku- pozor, hlava a zátylí se vynechají. Ochlazení můžete provést i vzduchem. Důležité je: doba ochlazení je delší než doba prohřívání. Při ochlazování je třeba dát pozor na to, aby se děti nepodchladily. Jak známo z běžného koupání, percepce chladu není u nich vytvořena tak jako u dospělých.
4. fáze - ukončení
Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušíme povrch těla a vlasy. Dále dětem podáme nápoj: přírodní ovocnou štávu, bylinný čaj, či vodu. Osvědčuje se zařadit po skončení saunování pohybovou aktivitu. Zejména vhodné jsou respirační cviky, příjemná může být i krátká aromamasáž za využití zklidňujících esenciálních olejů.

Kdy není sunování vhodné?
Děti by se neměly saunovat bezprostředně po nemoci ani následné rekonvalescenci. Tedy ještě nejméně týden po návratu do kolektivu. Důvodem je to, aby dítě mělo dostatek času na potřebnou adaptaci.

Pár rad na závěr
Pokud se s dítětem budete chtít do sauny vydat, zkonzultujte to se svým pediatrem. Když už přímo vyrážíte do 'akce', pak je třeba dítěti vysvětlit, co je čeká. Dítě má přesně vědět, co se bude dít a jak procedura bude probíhat. Při pravidelném saunování se děti otužují, to posiluje jejich imunitu a bývají pak méně nemocné. Sauna a následná relaxace působí také protistresově. Prof. MUDr. Jan Janda, CSc., z Pediatrické kliniky v Motole říká, že z pediatrického hlediska nejsou proti saunování děti žádné relevantní námitky.

Další informace k tématu saunování dětí můžet nalézt na nejrůznějších webových stránkách, zajímavý článek na rodina.cz najdete zde.

Text: Erika Drahotová, Pavla Pražáková
Foto: Erika Drahotová

 

Vaše fotografie