Zpravodajství

Ohlédnutí za letním soustředěním Aháčku

 Další aktuality    Redakce    14. září 2011  

Co všechno si vyzkoušely děti z vyškovského Aháčku během pěti dnů od 11. do 15. července? Třeba lezení, závod na koloběžkách, pětiboj nebo zcela letní disciplíny jako opékání buřtů, koupání nebo střílení z praku. Více nám o soustředění, které proběhlo na městském atletickém stadionu ve Vyškově, napsala trenérka AHA Vyškov, Radka Kalová.

Pondělí 11.7.
S úderem 8. hodiny ranní odstartovalo pětidenní soustředění Aháčků. Hned na úvod jsme po krátké prázdninové pauze ztuhlá těla mladých atletů protáhli rozcvičkou, protože se řídíme heslem: 'ranní ptáče dál doskáče'. Týmový duch se upevnil v soutěži družstev. Na prvním místě skončil tým Rychlých jestřábů, na druhém byli Gepardi a na třetím se umístili Šneci. Energii potřebnou k dalším sportovním výkonům děti načerpaly z vydatného oběda a nezbytného odpočinku.

Během odpoledního programu jsme si pod dohledem vyškoleného instruktora vyzkoušeli lezení na horolezecké stěně. I ty nejmladší děti zapomněly na strach a překonaly samy sebe, když vylezly až úplně nahoru. Z vysoka pak mávaly vítězným gestem svým kamarádům, v očích jim zářila radost a spokojenost. V hale jsme pak také využili sportovního náčiní a zejména děvčata měla možnost předvést své gymnastické dovednosti. Za sestavu na prostných byly oceněny: Monika Hubáčková, Adéla Matalová a Klára Adámková.

První den utekl jako voda, děti byly vyběhané a ke konci už trošku unavené. Také očima trenérů se pondělí vydařilo. Po závěrečném hodnocení jsme se rozešli do svých domovů. Mnozí z rodičů další den spokojeně referovali trenérům, jak jejich ratolesti upadly do hlubokého spánku v nezvykle brzkých podvečerních hodinách.

Úterý 12.7.
V úterý ráno jsme se opět sešli v klubovně. Krátce po 8. hodině jsme se proklusali po areálu stadionu. Pokračovali jsme tradiční rozcvičkou, nechyběl skok daleký a překážková dráha. Na řadu přišly i méně oblíbené testy v podobě leh sedů a skoků přes švihadlo. Děti naříkaly, že se těch 30 vteřin táhne neuvěřitelně dlouho. S vypětím sil však podaly pěkné výkony, se kterými mohly být spokojené. Je vidět, že se přes rok na trénincích neflákaly a mají natrénováno!

Během následující hodiny měly děti možnost předvést nejen své umění sportovní, ale i malířské. Každá skupina dostala velký papír a společnými silami kreslily obrázky, charakteristické pro jejich název. Jejich výtvory teď zdobí chodby Aha. Děti tudy procházejí a přitom se na ně pyšně dívají.

Aby děti po čtyřsetmetrovém oválu jen neběhaly, vymysleli jsme pro ně zajímavé zpestření - závod na koloběžkách. Všichni to brali vážně, jezdili jak o život, někteří dokonce s takovým nasazením, že do cíle dorazili jen s jednou botou – ta druhá se ztratila po cestě. S touto netradiční disciplínou se nejlépe popral Petr Ševčík, který trať zvládl projet za 1:14, z děvčat to byla Monika Hubáčková, čas 1:22. Počasí nám přálo, rtuť teploměru stoupala, slunce svítilo a my jsme se vypravili do Lulče na koupaliště. Děti si zaplavaly, zaskákaly si ze skokánků a namožené svaly ve vodě zregenerovaly.

Středa 13.7.
Ve středu ráno se to na stadionu opět hemžilo dětmi. Po společném rozklusu a rozcvičce si děti zahrály na Sherlocky. Během 60 minut měli mladí detektivové za úkol najít deset kartiček s písmeny, které byly schované na stadionu a v parku. Dvěma skupinkám se tento úkol podařilo splnit, a tak je trenéři odměnili věcnými cenami.

Na řadu přišel atletický dvojboj, který se skládal z hodu na cíl a běhu. Každý závodník měl tři pokusy. Kdo měl špatnou mušku a netrefil se, běhal trestná kola. Tuto netradiční disciplínu vyhrál David Surák časem 16,1 a porazil i mnohé starší soupeře. Z děvčat se s dvojbojem nejlépe poprala Monika Hubáčková, která zatím ve všech disciplínách sbírá první místa. Další vítězství přidala do své bohaté sbírky ve výdrži pod vodou, když se čas na stopkách zastavil na úctyhodné minutě.

Třetí den soustředění měl na programu hlavně míčové hry, nechyběl ani míčový čtyřboj, složený z běhu s medicinbalem, hodu oštěpem a medicinbalem, člunkového běhu s medicinbalem. Konečné pořadí bylo následující: Hoši -1. Petr Ševčík, 2. David Navrátil, 3. Jakub Jeřábek. Dívky - 1. - 2. Monika Hubáčková, 1.-2. Adéla Matalová, 3. Klára Adámková

Čtvrtek 14.7.
Na čtvrtek byl naplánovaný pětiboj. Dopoledne Aháčci splnili první a zároveň nejtěžší disciplínu- vytrvalostní běh. Byl to trénink na sobotní závody, kde pak děti běžely svoji trať naostro. Po vyčerpávajícím běhu si šli kluci zahrát fotbal a dívky trénovaly na stadionu technické disciplíny.

Po polední pauze, během níž se naštěstí umoudřilo počasí, děti závodily ve zbylých čtyřech disciplínách- běhu na 60m, slalomu, překážkovém běhu a v přeskocích na čas. Z hochů vyhrál David Navrátil, na druhém místě skončil Jakub Jeřábek a na třetím David Vykoukal. Pořadí děvčat: 1. Adéla Provazníková, 2. Adéla Matalová a 3. Klára Adámková.

Pátek 15.7.
V pátek, což byl poslední den soustředění Aháčků, jsme měli na programu výlet do Nemojan a do Lulče. Celkem jsme ušli asi 6 km. Během toho jsme stihli opéct špekáčky, zahrát pár her a dokonce si atleti mohli zkusit zastřílet z praku. Kromě pár škrábanců a popálení od kopřiv se nám výlet povedl. Na stadion jsme se vrátili o půl třetí. Zbylo nám ještě dost času na to, abychom zvládli poslední soutěžní disciplínu - překážkový běh. Ten vyhrála Klára Adámková a z kluků Sebastian Hajzler.

Na úplný závěr jsme si promítli fotky pořízené během uplynulého týdne. Vyhlásili jsme pořadí týmů, do kterého se počítalo umístění v soutěžích družstev, hra s fáborky a soutěžní otázky. Na 1. místě se s přehledem umístili Rychlí jestřábi, na druhém byli Šneci a na třetím místě Gepardi. Odměna byla sladká do slova a do písmene, protože malí atleti dostali dort a poněvadž se všichni snažili a podávali dobré výkony, každý obdržel něco na památku. Trenéři byli s celým týdnem spokojeni a doufáme, že děti také. Těšíme se na příští rok!

Redakčně upravila: Pavla Pražáková
Foto: archiv klubu AHA Vyškov

 

Vaše fotografie