Zpravodajství

SK ZŠ Jeseniova

 Další aktuality    Redakce    4. června 2010  

Minule jsme představili nejmladší atletický oddíl, v červnu se podíváme pod pokličku klubu, kde to atleticky vře už půl století! Pražský klub SK Jeseniova letos slaví 50. výročí a prakticky od začátku se v něm našlo místo i pro „malou atletiku“, jak se přípravkám na pražském Žižkově říká.

 

 
Začneme trochu netradičním výletem a to do okolí hřiště. Vybízí k tomu totiž právě otevřená naučná stezka, která mapuje zajímavé stromy a keře, které sportoviště, kde klub Jeseniova působí, obklopují. Mnohé z nich sázela ruka zasloužilých členů klubu, kteří se v šedesátých letech minulého století pustili, tenkrát ještě jako děti, pod vedením místního atletického nestora pana Milana Gála do zvelebování jednoho žižkovského vnitrobloku. Vzniklá zelená hradba a jak místní pyšně říkají- naše zelené plíce- jsou dodnes opečovávány a dokonce slouží místní škole jako názorná pomůcka pro výuku přírodopisu a možná i historie... Na tradici a kontinuitu si prostě žižkovští potrpí. 
 
O kontinuitu se ale klub snaží i v jiné oblasti a to v návaznosti programů, které sportujícím dětem nabízí. Kudy tedy vedou jejich první atletické krůčky a následné velké atletické kroky?
 
Už šestiletí prvňáčci se mohou se základy královny sportu seznamovat v místní „malé atletice“. Někdy sport přitáhne i mladšího brášku nebo sestru, kteří ještě navštěvují školku, takže se od příštího školního roku počítá i se samostatným oddílem pro pěti a šestileté děti. Malou atletikou nyní navštěvuje kolem 110 malých sportovců. Podle vzpomínek pamětníků ale v největším počtu sportovaly Husákovy děti v 70. a 80. letech minulého století.
 
S „malou atletikou“ se děti obvykle loučí v páté třídě, tedy okolo 12 let, kdy některé z nich zlákají kolektivní sporty, jiné plynule navazují ve sportovní třídě místní základní školy. „Náš klub úzce spolupracuje se základní školou v Jeseniově ulici, kde od roku 1972 fungují sportovní třídy, kam děti z přípravek mohou přejít,“ popisuje atletické dospívání některých svých svěřenců vedoucí „malé atletiky“ Jaroslava Weberová. Náš klub je od počátku zaměřen na práci s dětmi a mládeží. To, že se nám podařilo postavit a udržet v lize i družstva dospělých považujeme za krásnou třešničku na dortu, ale stěžejní pro nás je stále především mládežnická atletika,“ dodává trenérka.
 
Takže zpátky k „malé atletice“. V Jeseniově mají celkem pět oddělení, děti se scházejí jednou nebo dvakrát týdně a sportují většinou hodinu, nejčastěji na školním hřišti, v zimě ve školní tělocvičně. Aby se nepletlo, kam kdo patří, má každé oddělení přidělenou jednu barvu. Fialová, modrá, zelená, žlutá a červená… Nad Jeseniovou se klene skoro kompletní atletická duha. Jednotlivé její pruhy má na starosti jedenáct trenérů a čtyři instruktoři. Jak je vidí Jaroslava Weberová? „Každý vedoucí je originál, navíc každý pracuje s jinou věkovou kategorií a jinak početnou skupinou, a tak vyslovit nějaké obecné pravidlo je těžké,“ zamýšlí se a pak dodává: „důležitý je kladný, optimistický přístup k dětem a kvalitní příprava jednotlivých hodin. Herní způsob, kladná motivace, pochvala, to vše jsou prostředky ke spokojenosti dětí. Ty musí sportování bavit.“ Navíc v roli trenérů a asistentů často působí absolventi školy odkojení místní „malou atletikou“, kteří sami dobře vědí, co funguje a co ne.
 
Co všechno si tedy děti navštěvující jednu z „barviček“ vyzkoušejí? „Malá atletika je zaměřena všestranně, na atletiku si ještě hrajeme. Děti se kromě ní seznamují i se základy míčových her, v zimě v tělocvičně i se základy gymnastiky.“ K dispozici má klub atletickou dráhu 270 m s umělým povrchem a všemi sektory. Čtyři víceúčelová hřiště (3x umělý povrch, 1x tráva), kurt na beach volejbal, v zimě se využívají dvě školní tělocvičny.
 
Děti se účastní celé řady závodů, korespondenční soutěže ČASu, nechybějí na stupních vítězů, ale podle trenérky Weberové je hlavní to, že je soutěžení baví. Místní raritou je určitě běh třísetmetrovým Žižkovským tunelem, spojujícím pražský Žižkov s Karlínem. Běh v netradičním prostředí si letos poprvé vychutnali i nejmenší závodníci a byli nadšení.
 
 
Protože SK Jeseniova patří mezi kluby, kde má sportování nejmenších velkou tradici, je nasnadě se zeptat, co by poradili těm, kdo teprve začínají. „Určitě při založení přípravky počítat s tím, aby každé oddělení mělo minimálně dva vedoucí, tedy trenéra a instruktora. Dále počítat s tím, že s dětmi je spousta organizační práce už předtím, než se vůbec začne cvičit (šatny, docházka…) a i v průběhu hodiny se hodí při vzniku nějakého problému, když jeden zůstane s dětmi a druhý řeší vzniklou situaci. Práce s přípravkou není jen jedna určitá hodina „na place“, ale i čas vydaný na přípravu,“ dělí se o zkušenosti  trenérka Weberová. Dobré podle ní je i to, že projekt Atletika pro děti přišel s novým náčiním a nářadím, usnadňuje tak práci trenérům a přináší jim nové podněty.
 
A co přeje klub z pražského Žižkova Atletice pro děti? „Hodně spokojených sportujících dětí, pro něž se sport stane nedílnou součástí života. Hodně talentů, které atletika osloví a vyrostou z nich noví olympijští vítězové, kteří budou následovat patrony tohoto projektu,“ uzavírá trenérka Jaroslava Weberová.
 
Pokud máte o tento klub zájem, ozvěte se Jaroslavě Weberové na telefon: 607 853 603 nebo se podívejte na www.jeseniova.cz
 
 
Text: Pavla Pražáková
Foto: archiv klubu