Zpravodajství

TJ Šumperk

 Další aktuality    Redakce    1. března 2011  

Vítejte v Šumperku. Následující řádky o místní atletické přípravce pro vás slovem a obrazem připravil trenér Tomáš Vykydal.

Jak dlouho v Šumperku děti chodí na atletiku?
Historie všesportovního kroužku pro nejmenší děti sahá do roku 1999. Před jedenácti lety byl při Vile Doris Šumperk vytvořen kroužek atletiky pro žáky prvního stupně. Prvními trenéry se stali Roman Štětina a Pavla Pražáková (Nimmerrichterová). Kroužek měl ve svém prvním školním roce 1999/2000 kolem 30 dětí. Hned následující rok se organizace přípravky přesunula pod atletický oddíl při TJ Šumperk. Dnes se počet přihlášených dětí vyšplhal k číslu 121.

Atletika je tedy u vás vyhledávanou volnočasovou aktivitou pro děti.
Zájem dětí a hlavně rodičů o všesportovní přípravu roste každým rokem. V posledních třech letech se stav ustálil na 100-120 dětech. Dochází ale k poměrně velkým obměnám ve složení dětí.

Jak děti na atletiku lákáte, co se vám osvědčilo?
Děti do přípravky přímo nelákáme. Snažíme se dělat tréninky tak zajímavé a atraktivní, aby se tento fakt šířil mezi veřejností samovolně a je vidět, že to funguje. Zkoušeli jsme například uspořádat letní tábor, ale tato myšlenka se moc neosvědčila. Co se osvědčilo, je letní soustředění a časté závody přípravek, z nichž nejoblíbenější je zimní a letní Yetti.

Děláte nábor?
Neděláme, vycházíme z myšlenky, že děti od 1.-5. třídy připravujeme všeobecně a bereme každého zájemce o pohyb. Od 6. třídy se snažíme o bližší atletickou specializaci. Nemyslíme si, že kouzlo úspěchu je ve výběru talentů, ale v co největším počtu, protože i na první pohled méně talentované dítě může v pozdním věku dorůst ve skvělého atleta.

Od kolika do kolika let a kolikrát týdne u vás děti sportují?
Začínáme od 6 let. Trénujeme 2x týdně. Nebráníme se ale účasti pouze na jednom tréninku.

S čím by měli podle vašich zkušeností rodiče počítat, když dítě do přípravky dají.
Měli by počítat s výší příspěvků a s tím, že pokud se dítě nepřizpůsobí chování na tréninku, bude z nich vyloučeno.

Už se to i stalo?
Ne, k tomuto kroku zatím nedošlo, ale několikrát jsme k němu měli nakročeno. Já jsem jako učitel zvyklý na slušné chování, ne všechny děti jsou schopné to respektovat. Stane se třeba, že rodiče dají dítě na kroužek z donucení, děti nechtějí cvičit, odmlouvají, a pak se to musí nějak řešit.

Výše poplatku je jaká? Jak ji vnímají rodiče?
V roce 2010-2011 se platí 1800 korun za školní rok při účasti 2x týdně. Rodiče s výší příspěvků nemají problém. Každý rok navyšujeme příspěvky o 200 korun. Když jsem přípravku v roce 2004 přebíral, byly příspěvky 800 korun.

Je nějaké specifikum vašeho regionu?
Region Šumpersko je spádovou oblastí pro okolní vesnice a městečka, a proto k nám dojíždí děti ze širokého okolí. Kvůli tomu je třeba vhodně stanovovat čas a den tréninků přípravky.

Kde vás najdeme na tréninku nyní a kde za teplého počasí?
V zimě ve dvou tělocvičnách, na místním gymnáziu a v hale Tyršova stadionu. V létě na stadionu s umělým povrchem a délkou dráhy 400m. Atletický stadion, na kterém trénujeme je 12 let starý a máme tak skvělé podmínky pro trénink.

Nabízíte v létě tábor nebo soustředění?
Tábory již neděláme. Na soustředění jezdíme do Račího údolí u Javorníka. Toto soustředění nabízíme až od 5. třídy. Největší úspěch mívá stezka odvahy a velké dobrodružné hry ve družstvech.

Jakých soutěží se vaše děti účastní a jaké máte úspěchy?
Účastníme se krajského přeboru družstev přípravek. Umísťujeme se mezi druhým až šestým místem. První místo má „předplacené“ družstvo AP z Olomouce.

Jakou zajímavou akci pro děti pořádáte?
Zimní a letní Yetti. Už jsme měli 5. ročník. Zimní varianta je v postatě opičí dráha připravená v našich dvou na sebe napojených tělocvičnách. A proč Yetti? Jsme přece pod Jeseníky, tedy pod horami a dětem se to líbí.

Kdo vaši atletickou přípravku v současnosti vede?
Atletickou přípravku vede jako hlavní trenér Lenka Vavříková. Dalšími trenéry jsou Jarka Hynková, Tomáš Vykydal, Katka Spillerová, Roman Štětina a Hana Pražáková. Celkem spolupracuje 5 trenérů. Buď jde o dlouhodobé trenéry atletiky, kteří si zde hlídají a vychovávají mladé talenty, nebo o rodiče dětí, kteří právě navštěvují AP. Trenéři jsou placeni, nicméně velmi malou částkou.

Jak by zněla vaše rada pro přípravky, které teprve vznikají?
Důležité je mít kvalitní materiál, dostatek energie, pozitivní přístup, dobré hřiště nebo tělocvičnu. Dostatek závodů a cen.

Co přejete projektu Atletika pro děti?
Aby se více propojil se samotnými oddíly a pomohl vytvářet další přípravky pro malé děti. Nicméně, protože projekt vznikl dlouho po vzniku naší AP, nemyslíme si, že ho přímo podporujeme. Spíše ho registrujeme jako dobrou věc, která ještě v rámci přípravy malých dětí chyběla. Zatím si nedovolím hodnotit, jak velký, malý přínos pro naši přípravku nebo pro dětskou atletiku má.

Na závěr se někdy dává „příhoda z natáčení“. Máte nějakou ze šumperské přípravky?
Zrovna mě nic nenapadá... Jedna by tu byla, ale nevím... Když jsem s přípravkou začínal, vyrazili jsme na závody do Přerova v počtu 15 dětí. Jsem zvyklý si děti, protože jsem učitel, stále počítat. Tak jsem to dělal i tento den. Po tom, co jsme dojeli vlakem na nádraží, přesedli jsme do městské linky a vyrazili směr stadion. Počet stále seděl. 15. Náhle se počasí zhoršilo a začalo pršet. Autobus zastavil na zastávce asi půl kilometru od stadionu, děti i já jsme vystoupili. Letmým pohledem jsem zkontroloval, jestli někdo nesedí v autobuse. Dobré, nesedí. Kontroluju počet dětí a ten taky nesedí! Jedno dítě chybí! Jeden klučina byl tak malý, že jsem ho za sedačkou nezpozoroval a on vesele a nic netušíc odjížděl na další zastávku (možná až na konečnou). Jenže co dělat, když máte venku 14 malých dětí a jedno v autobuse, který odjíždí a ke všemu závody začínají za 20 minut a do toho prší. Tomu se říká problém. Děti jsem svěřil dvěma důchodcům a vyrazil během za autobusem. Bohužel si řidič myslel, že chci akorát stihnout spoj a nezastavil, i když jsem na něj všemožně mával. Tenhle proces trval něco přes kilometr. Naštěstí byla tak hustá doprava, že jsem autobus neztratil z očí a na další zastávce si dítě vyzvedl…

Po takovéto adrenalinové story pěkně vyzní otázka: Komu se ozvat v případě zájmu?
Mgr. Tomáš Vykydal, 777582996, TJ Šumperk

Připravila: Pavla Pražáková
Foto: archiv TJ Šumperk

 

Vaše fotografie