Zpravodajství

Vánoční rozhovor s maminkou naší patronky

 Další aktuality    Redakce    9. prosince 2012  

Tušíte, kdo je ta malá, roztomilá holčička na obrázku? Není to nikdo jiný, než budoucí dvojnásobná olympijská vítězka, držitelka světového rekordu v hodu oštěpem a také patronka našeho projektu, Bára Špotáková. V půlce osmdesátých let minulého století ji ale ze všeho nejvíc zajímají panenky, před Vánoci o ně píše Ježíškovi a na Štědrý den chodí dávat do lesa dobrůtky pro zvířátka. Ve vánočně laděném rozhovoru se její maminka, Ludmila Špotáková, zmiňuje i o třech druzích cukroví, které Bára měla jako malá ráda. Uhodnete jaké vánoční pamlsky to byly?

 

Jak tedy přesně zní naše anketní otázka? Ptáme se: Jaké tři druhy cukroví měla malá Bára nejraději?

Své tipy (každý může obsahovat maximálně tři druhy cukroví) posílejte na emailovou adresu
irudova@atletika.cz nejpozději do pátku 21. prosince. Uveďte i své jméno, adresu a způsob zapojení do našeho projektu- ankety se mohou vedle trenérů, asistentů, dětí navštěvujících přípravky zúčastnit i jejich rodiče, popřípadě prarodiče. Vítěze ankety, ve které můžete vyhrát knížky a fotografie s podpisem naší slavné oštěpařky, vyhlásíme o Vánocích. Snažte se nám napsat co nejrychleji, protože pokud by se sešlo více přesných tipů, bude o třech hlavních vítězích rozhodovat právě dřívější zaslání odpovědi.

Tak a teď už se nalaďme na vánoční strunu a pojďme se podívat, jak vánoční svátky před lety prožívala malá Bára. Slovo má její maminka, Ludmila Špotáková.
--------------------------------------------------------------------------------
Co malou Báru z příprav na svátky nejvíce bavilo?
Asi pečení cukroví. Já jsem udělala těsta a pak jsem celou rodinu zapojila do pečení, každý měl nějaký úkol. Děti se mnou tvořily cukroví a táta ho hlídal v troubě. Pak mi ještě pomáhala s ukládáním cukroví do krabic.

Děti rády píší Ježíškovi o dárky, musela jste také s dětmi vyřizovat tuto vánoční poštu?
Bára skutečně vždy psala, co by chtěla dostat pod stromeček a většinou se jí to splnilo, protože neměla přehnané požadavky.

Jakmile děti trochu povyrostou, najde se nějaký 'diplomat', který jim sdělí, že dárky ale přece kupuje tatínek s maminkou. Jak to bylo u vás?
Nepamatuji se na to, kdy tomu přestala věřit, myslím, že asi tak ve druhé třídě, ale nijak zvláštně nereagovala. Asi jí to řekl starší bratr a spolužáci ve škole. Myslím, že zpočátku tomu stále ještě tak trochu věřila. Přímo při nadílce ale přemýšlela o tom, jak tam ten Ježíšek ty dárky pod stromeček dal, když před večeří tam ještě nebyly.

Vyhlížela Bára jako malá disciplinovaně zlaté prasátko?
Když byla malá, tak jsme vždy prasátko vyhlíželi a dodržovali půst, abychom ho viděli a co si pamatuju, tak se nám to někdy i podařilo.

Jaký program byl u vás na Štědrý den?
Bydleli jsme blízko lesa, takže na Štědrý den jsme tam chodili zanést něco zvířátkům do krmelce. Když byla Bára větší, byli jsme i na půlnoční mši. Jinak dopoledne měly obě děti za úkol ozdobit stromeček. Většinou jsme měli smrček, občas i borovičku. Bára ráda zdobila, věšela na něj přírodní ozdoby – šišky, ve škole vyrobený řetěz. Nakonec na něj s bratrem navěšeli čokoládovou kolekci a při tom taky ochutnávali. No a večer po zazvonění zvonečku se pod stromečkem objevily dárky.

Měli jste nějaký vánoční, rodinný rituál?
Já moc na zvyky a tradice nejsem. Pro mě je nejdůležitější být spolu, mít kolem sebe lidi, které mám ráda a užívat si vánoční pohody. A když je krásné zimní počasí, tak se ráda jdu projít, nejraději pokud možno do lesa.

Jí se u vás na Vánoce tradiční kapr se salátem nebo něco jiného?
Na Vánoce jsme měli vždy fazolovou polévku a kapra s bramborovým salátem. Bára má tohle jídlo v oblibě. Nyní připravuje stejná jídla a já se na ně ráda nechávám pozvat.

Některým dětem je hodně líto kapra, jak tento vánoční zvyk nesla Bára?
Kapra jí líto nebylo, a když byla trochu větší, asistovala tátovi při jeho zabití a přípravě ke smažení.

Jaké cukroví měla Bára nejraději?
Teď jako dospělá už Bára na cukroví moc není, jen ochutnává.Jako dítě měla ráda.... (tady je to na Vás, milí čtenáři, abyste Bářino oblíbené cukroví uhodli).

K Vánocům patří i koledy, někde se jen poslouchají, jinde se muzicíruje? Jak to bylo u vás?
Koledy má Bára ráda, i když na žádný hudební nástroj hrát neumí. Koledy se u nás zpívaly, hlavní dirigent byl táta.

Pamatujete si, jaký dárek malé Báře udělal největší radost ?
Vzpomínám si na Vánoce, kdy obě děti dostaly kola, která byla velkým překvapením. Děti přemýšlely, jak se tam pod stromečkem vzala a měly z nich obrovskou radost. Bylo to náročné pro nás, vše vymyslet, aby to klaplo. Měli jsme je nejdříve u souseda v garáži, potom za dveřmi a po večeři, kdy já jsem šla s dětmi do koupelny si umýt ruce, tak táta je tam rychle položil.

Vánoční čas nahrává povedeným 'bakalářským příhodám'. Traduje se nějaká i u vás v rodině?
Když byla Bára asi ve třetí třídě, tak táta nekoupil kapra a den před Vánoci už nebyl v Jablonci k sehnání. Bára tenkrát chodila do střeleckého kroužku a ten den měli soutěž ve střelbě ze vzduchovky'O vánočního kapra'.Bára tu soutěž vyhrála a přinesla ho domů. Na Štědrý den pak ještě musela asistovat při jeho zabití, jelikož já jsem to nikdy nedělala a ona to znala od táty. Jinak nevím, jak by to dopadlo. Táta nebyl doma, a kapr se už začínal pokládat na bok. To by asi byl k večeři jen bramborový salát.

Pro plno lidí bývá vánoční čas obdobím stresu, jakou radu máte, aby Vánoce proběhly v pohodě?
Každý se s tím musí vyrovnat sám a dospět k tomu, že není potřeba se stresovat s nákupy. Teď je všeho dost, málokdy se stane, že něco nemůžete sehnat, jako dříve. A dárků taky není třeba hodně kupovat, stačí maličkost, která udělá radost. Myslím, že děti zbytečně dostávají hodně dárků, pak neví, s čím si mají hrát dřív. Hlavně, aby bylo splněno jedno přání. U nás Vánoce nebyly nikdy bez knih a her, které jsme pak u stromečku do noci hráli, nebo jsme si v posteli četli novou knihu.

Jak se těšíte na letošní vánoce?
Těším se jako vždy na vánoční pohodu a doufám, že se všichni ve zdraví u stromečku sejdeme.

Text: Pavla Pražáková
Foto: archiv rodiny Špotákovy