Zpravodajství

Zpestřete si léto jógovými hrátkami

 Další aktuality    Redakce    8. července 2013  

V klubech, ve kterých zařadili do svých tréninků jógové hrátky, si trenéři chválí, jak se děti zlepšily ve vnímání vlastního těla, schopnosti relaxace a pohybové představivosti. Jóga šitá na míru malým dětem může být nejen zpestřením vašich tréninků, ale skvěle se také hodí na léto, kdy si na soustředěních a táborech chcete vyzkoušet něco nového. Přinášíme vám první ze série článků, které tomuto tématu budeme o prázdninách věnovat. Na začátek bychom rádi dali slovo odbornici a autorce krásných knih o józe pro nejmenší, Hance Luhanové, která vám dá mimo jiné i praktické tipy, co s dětmi vyzkoušet.

 
Inspirovat se můžete třeba v knížkách

Má jóga pro děti nějaká specifika?
Hlavní rozdíl vidím ve způsobu cvičení, který je naprosto odlišný od cvičení s dospělými. Jógové pozice s dětmi cvičíme většinou dynamicky, bez výdrží a vždy je přizpůsobujeme jejich věku a schopnostem. Dětská jóga by měla být primárně zábavou a přinášet radost cvičitelům i dětem.

Jak zohlednit, že jsou malé děti doslova nabity energií?
Pro menší děti jsou pohyb a spousta energie přirozené a bylo by chybou to v nich potlačovat. Naopak, měli bychom se s jejich energií naučit pracovat. Proto při józe s nejmenšími, tedy s předškoláky běháme, skáčeme, skotačíme a hrajeme si na zvířátka. Abychom udrželi pozornost, zpíváme při cvičení písničky, říkáme básničky, vykládáme pohádky nebo hrajeme jógové hry. A při tom všem se ještě učíme zacházet správně a ohleduplně se svým tělem.

Podle trenérek, které jógu do svých tréninků atletiky zakomponovaly, děti na jógová cvičení 'slyší' a baví je. V čem jsou pro ně tak přínosná?
Jóga je pro děti přirozená, proto na ni reagují velmi dobře. Téměř okamžitě vycítí, že jim cvičení pomáhá, ať už fyzicky, nebo psychicky. Stačí si všimnout, kolik pozic děti dělají, aniž by tušily, že se vlastně jedná o jógu. V pozici dítěte odpočívají, spát je najdete v takzvané tygří relaxaci, často nevědomky cvičí polohu pejska a na čtyřech jsou kočičkami. Jakmile miminko začne zvedat hlavičku, už dělá pozici kobry!

Někdo se možná zalekne a řekne si: Abych něco neudělal špatně! Takže na co dát pozor? Čeho se při cvičení jógy s dětmi vyvarovat?
Na tuto otázku nejde odpovědět stručně. Obecně doporučuji dělat s dětmi jen to, co dobře znáte vy sami. A samozřejmě zohlednit nejen věk dětí, ale i jejich aktuální stav. Pokud chcete s dětmi jógu cvičit, doporučuji najít si seminář pro cvičitele nebo cvičení konzultovat s odborníkem. A určitě platí, že jóga bude děti bavit, pokud budete respektovat jejich přirozenost a budete si s nimi a jógou hrát.

Naši trenéři se primárně věnují atletice. Co je podle vás silným argumentem, aby jógu se svými svěřenci během tréninků vyzkoušeli?
Myslím, že dobře vedené cvičení jógy je skvělým doplňkem k 'soutěživým' sportům. Navíc pravidelným cvičením jógy děti získají nejen pevnější a zdravější tělo, ale osvojí si i jeho správné držení a dosáhnou lepší koordinace, rovnováhy a ladnějších pohybů. Jóga jim také pomůže daleko lépe se soustředit, vnímat a ovládat své tělo a snadněji zvládat stresové situace. Cvičení má dokonce vliv i na lepší spánek. Kromě toho jóga rozvíjí fantazii a představivost, učí úctě k sobě a okolí, pozitivně formuje charakterové vlastnosti.

Kam v tréninku malých atletů jógu zařadit?
Bylo by skvělé, kdyby prvky jógy byly náplní rozcviček. Například taková sestava Pozdrav slunci je svým způsobem natolik geniální, že je těžké vymyslet jednodušší a komplexnější rozcvičku. V rámci České asociace dětské jógy máme v plánu akreditovat seminář pro učitele tělesné výchovy a sportovní trenéry, kde bychom je základům jógy naučili.

Děti se rády učí prostřednictvím her, počítám, že herní způsob využíváte i vy.
Ano, velmi se mi osvědčilo hrát s dětmi jógové hry, při kterých se zároveň učí jógové pozice. Používám k tomu různé pomůcky, jako jsou Jógové karty, abeceda, pexeso. S menšími dětmi cvičíme s pejskem Jogim a kočičkou Salambou, které děti cviky učí. K jednotlivým cvikům říkáme básničky nebo zpíváme písničky. Se staršími děti provozujeme jógovou laboratoř, do které si vezmeme cvik, který se pořádně naučíme, prozkoumáme ho, zkusíme si jeho různé varianty. Z mé zkušenosti vím, že děti snadno nadchnu pro všechno, pro co jsem nadšená já sama.

Poradila byste našim trenérům pro začátek nějakou zajímavou hru?
V rámci rozcvičky můžete třeba zařadit obměnu známé hry „Přijela tetička z Číny“. U nás jedou Jogi a Salamba na výlet. Můžete se napřed společně domluvit, kam budou cestovat. Tak třeba do Indie? První hráč začne: „Jogi a Salamba jeli na výlet do Indie a vzali si s sebou (například) židli.” Všichni zacvičíme židli. Druhý hráč vše zopakuje a přidá další cvik: „Salamba a Jogi jeli na výlet do Indie a vzali si s sebou židli a psa.“ Zacvičíme židli a psa. Tak postupujeme dál, až máme celou řadu cviků. Touto hrou si procvičíme nejen tělo, ale i paměť. Tipy na cvičení mohou trenéři najít na mých stránkách- ZDE
 a básničky v knížkách Lali cvičí jógu nebo Jak se zdraví sluníčko.

Co je v rámci nějakého uzavřeného období, kdy se děti józe věnují dobré, aby se naučily?
Záleží na tom, jak jsou děti staré, v čem potřebují pomoci a jak často s nimi budete cvičit. Nemám moc ráda obecné rady, nejlepší je vytvořit program 'na míru'. Ale když děti naučíte správně zacvičit Pozdrav slunci, nic tím nezkazíte. Jen je třeba zvolit správnou metodiku, cviky je učit postupně a dbát nejen na provedení jednotlivých cviků, ale i na přechody mezi nimi.

Může takový 'exkurz' do jógy obohatit i smotného trenéra?
Jóga je nejen fyzické cvičení, ale pomůže nám hodně i s psychikou. U dospělých vidím velký přínos v tom, když se naučí s jógou hrát a nebrat vše - cvičení i sebe- tak vážně.

Pokud by se naši trenéři chtěli v tomto směru vzdělávat, kde mají hledat informace?
V dnešní době lze spoustu materiálů najít na internetu. Je potřeba si ale dát pozor na to, že ne vždy je vše, co tam najdete, správné. Doporučila bych najít si ověřené zdroje a absolvovat některý ze seminářů dětské jógy u učitele nebo instituce, které věříte. Já osobně školím pro Českou asociaci dětské jógy
, kterou jsem založila společně s Olgou Tajovskou. Našimi semináři prošlo už přes 350 lidí.

Vy sama jste se k józe pro nejmenší dostal jak?
Bylo to víceméně náhodou na vysoké škole.

Co vám osobně jóga dala?
Mně osobně jóga přináší radost, klid, dobrý pocit po každém cvičení a přinesla mi i skvělé lidi do života. Moc ráda bych ostatním předala cvičení plné radosti a hravosti. Pokud je v sobě najdete, uvidíte, že se budete cítit dobře.
________________________________________________

Kdo je Hanka Luhanová?
Jógu cvičí řadu let a ráda se pohybuje mezi dětmi. Nejdříve vystudovala ekonomii, pak žila delší dobu v USA, kde se také poprvé seznámila s hravým pojetím jógy určené dětem. Po návratu do Česka pracovala v několika nadnárodních firmách, posléze se však rozhodla splnit si svůj sen a vytvořit originální a komplexní český projekt cvičení jógy s dětmi pod názvem Lali jóga, kterému se nyní naplno věnuje. Kromě vydávání publikací o dětské józe a cvičení s dětmi se zabývá školením lektorů dětské jógy. Je také spoluzakladatelkou a ředitelkou České asociace dětské jógy.

Text a ilustrační foto: Pavla Pražáková