zpět na aktuality

Nově základy skoku do výšky pro děti

Disciplína skok vysoký není primárně určena pro malé atlety a ti v ní ani nezávodí. Pokud se ale hravě naučí základům na malém doskočišti, může pozdější nácvik této disciplíny na vyšším – závodním doskočišti přinést dětem mnoho radosti.

Co udělat pro to, abyste si doskočiště mohli vyzkoušet? Koncem loňského roku bylo do každého kraje dodáno po jednou doskočišti. Informujte se proto na vašem krajském atletickém svazu, do kterého oddílu bylo doskočiště dodáno a dohodněte si jeho zapůjčení. Vyšší poptávku by měla pokrýt ještě tři 'putovní' doskočiště, která se právě vyrábějí a k dispozici budou od března. Pokud budete mít zájem o jejich zapůjčení, napište koordinátorce projektu, Ivetě Rudové. Poptávku budeme průběžně řešit.

Jak doskočiště vypadá? Jeho výška je pouhých 40 cm, dopadová plocha má rozměr 200 x 300 cm. Lze ho složit a jeho rozměry poté jsou: 150 x 200 x 80 cm. Díky tomu se snadno přenáší a uskladňuje. Součástí doskočiště jsou dva stojany, gumová laťka a také plachta proti dešti, aby mohlo zůstat i při nepříznivém počasí venku. Jeho využití je samozřejmě možné i v tělocvičně.

Jak doskočiště využívat? Kromě jednoduchých gymnastických prvků a akrobacie, doporučujeme už přímo nácvik skoku vysokého. Jako metodickou pomůcku pro trenéry jsme vydali brožurku Skok do výšky pro děti aneb Učíme se skákat přes laťku. Najdete v ní jednoduchá průpravná cvičení k nácviku rozběhu, odrazu, k založení rotace a také “pokusy o celé flopy”. Přidali jsme i dvě soutěžní hry. Brožurku si můžete stáhnou vlevo na této stránce v přílohách. Bylo vydáno i metodické DVD, které zveřejníme v nejbližší době.

Pokud speciální doskočiště na výšku nemáte, lze pochopitelně využít i tzv. školní gymnastické “duchny” a základy skoku vysokého vyzkoušet v tělocvičně na nich. V tom případě jistě oceníte aspoň možnost využití naší nové brožury. Přejeme hodně radosti při nácviku této krásné atletické disciplíny!

Ke stažení

Generální partner Českého atletického svazu

Oficiální partneři

Projekt vznikl za podpory