Nářadí a náčiní

Český atletický svaz doporučuje při tréninku malých atletů používat nářadí, náčiní a pomůcky uzpůsobené jejich věku.

Kromě základních pomůcek jako jsou míčky na házení, míče na hry, švihadla a další, je možné používat speciální dětské atletické nářadí, náčiní a pomůcky.

Český atletický svaz ve spolupráci s firmou JIPAST a.s. navrhl celé sady atletického nářadí a náčiní (pomůcek). Pomůcky do těchto sad jsou vybrány dle věku dětí, specifika sportovní přípravy dětí a odpovídají bezpečnostním nárokům. Sady jsou využitelné pro atletický trénink (cvičební jednotku) i pro uspořádání jednoduché soutěže.

Pomůcky umožňují cvičební jednotku/atletický trénink zvládnout pestrou a hravou formou. Lze dosáhnout rychlejšího pokroku v nácviku pohybových dovedností a rozvoji pohybových schopností malých sportovců.

Sada pro atletickou školku (5 – 7 let)
Sada je určena pro nejmladší sportovce. Svojí variabilitou umožňuje cvičení zábavnou a pestrou formu. Z pomůcek lze mj. sestavit různé druhy překážkových drah. Novinkou jsou pěnová zvířátka, která lze spojit vzpěrou a vznikne malá překážka. Sada je vhodná i pro cvičení v mateřských školkách. Foto sady a manuál k použití najdete v příloze.

Sada pro atletickou minipřípravku (8 – 9 let)
Pomůcky z této sady lze využít jak na trénink mladých atletů, tak uspořádání jednoduché soutěže (pro cca 8 – 10 disciplín). I tato sada umožňuje pestrou formou zvládnout atletický trénink. Obsahuje mj. pěnové překážky vysoké 40 cm včetně nástavců pro jejich zvýšení, oštěpy, házecí raketky, pěnové oštěpy, žíněnku na skok daleký z místa s číselným měřidlem či žebřík na frekvenční běh. Foto sady a manuál k použití najdete v příloze.

Sada pro atletickou přípravku (10 – 11 let)
Pomůcky ze sady se využívají při nácviku základních atletických disciplín: v krátkém hladkém i překážkovém sprintu, štafetovém běhu a hodu míčkem. Sada obsahuje nářadí a náčiní, které má již závodní parametry (kriketový míček, štafetový kolík) nebo se jim velmi přibližuje (nízké překážky, lehké oštěpy a disky). Nově se mladí sportovci seznámí s dětským kladivem. Foto sady a manuál k použití najdete v příloze.

Sada pro školní atletiku (pro 1.- 5. třídu základních škol)
Pomůcky z této sady umožňují, aby hodiny tělesné výchovy byly pestřejší a zábavnější. S jejich pomocí lze dosáhnout vyšší motivace žáků k nácviku běhání, skákání a házení a k přiměřenému rozvoji koordinace, rychlosti, síly a vytrvalosti. Pomůcky lze použít ve vnitřních prostorách (tělocvičny, haly), na hřišti nebo stadionu. Variabilita sady umožňuje využití nejen v hodinách tělesné výchovy, ale i ve školních sportovních kroužcích, družinových aktivitách apod. Sada mj. obsahuje pěnové překážky, žíněnku na skok daleký s číselným měřidlem, pěnové oštěpy, míčky a štafetové kolíky. Podrobný popis sady, její foto a návod k použití najdete v příloze.

Jak získat celé sady nebo jednotlivé pomůcky?

a) ZAKOUPIT
Jednotlivé pomůcky či celé sady lze zakoupit od firmy Jipast a.s. generálního dodavatele nářadí a náčiní pro Český atletický svaz. Podrobnosti najdete v sekci DĚTSKÁ ATLETIKA

b) ZAPŮJČIT 
Atletika pro děti do škol. Sadu či pomůcky si lze zapůjčit na jednorázovou akci nebo pro dlouhodobější užívání – dle dohody. Samozřejmě máme k zapůjčení jen omezené množství pomůcek, proto se nejdříve informujte o jejich dostupnosti.

Vyzkoušejte pomůcky a napište nám, jak se vám s nimi ‘atletilo’. Poslat můžete i fotografie nebo video.

Ke stažení

Sada pro atletickou školku 5- 7 let - obsah sady.doc 23. července 2014
Sada pro atletickou školku 5- 7 let - návod k použití.pdf 23. července 2014
Sada pro atletickou školku 5- 7 let - foto sady.doc 23. července 2014
Sada pro atletickou minipřípravku 8 - 9 let - obsah sady.doc 23. července 2014
Sada pro atletickou minipřípravku 8 - 9 let - návod k použití.pdf 23. července 2014
Sada pro atletickou minipřípravku 8 - 9 let - foto sady.doc 23. července 2014
Sada pro atletickou přípravku 10 - 11 let - obsah sady anávod k použití.pdf 23. července 2014
Sada pro atletickou přípravku 10 - 11 let - foto sady.JPG 23. července 2014
G sada skolni.pdf 23. července 2014

Generální partner Českého atletického svazu

Hlavní partner Českého atletického svazu

Oficiální partneři

Projekt vznikl za podpory