zpět na aktuality

Závoďte srdíčkem a s pocitem, že jste pro to udělali maximum

Každý den v týdnu v tělocvičně Základní školy Prokopa Holého v Lounech trénují mladí atleti, děti od předškolního věku až po žáky devátých tříd. Spolu s dalšími je vede Jan Hřích pod hlavičkou Atletického klubu Louny, který vznikl, původně jako kroužek, již před sedmi lety. Dnes klub navštěvují čtyři desítky dětí, během roku se účastní řady závodů, a také seriál závodů na Lounsku pořádají. Jak pilně děti trénují a jaké jsou cíle klubu, jsme se trenéra zeptali po jednom z odpoledních tréninků.

Atletický klub začal jako kroužek při škole Prokopa Holého v Lounech před 7 lety. Jaké byly začátky, začínali jste jen s dětmi ze školy?

Kroužek začal fungovat v září 2010. Ano, začínali jsme pouze s dětmi ze školy. Díky zájmu rodičů jsme po dvou letech fungování přistoupili na to, že budeme nabírat do klubu i děti, které nechodí na „sedmičku”.

Později jste kroužek zaregistrovali u Českého atletického svazu. Přineslo to pro klub výhody?

My už jsme byli registrování, když jsme začínali. Podařila se nám vyjednat výjimka od Českého atletického svazu a již v té době jsme závodili na soutěžích, kde byla nutná registrace u ČASu. Soutěžili jsme pod názvem ZŠ Prokopa Holého Louny. Poté, když jsme začínali nabírat děti i z jiných škol, tak jsme se přejmenovali na Atletický klub při ZŠ Prokopa Holého Louny a nyní fungujeme jako ostatní kluby, tj. máme svoje IČO, svůj účet v bance a další.

Jaký je Váš cíl coby trenéra atletického klubu?

Děti mají rady úspěchy. Já také. Takže cíl je jasný, být úspěšní.

Jak dlouho vlastně trénujete atletiku?

Synovi bude letos čtrnáct let a začínal jsem s ním v 5 letech. Jsem rád, že máme v klubu jednu atletku Katku Pospíšilovou, kterou vedu stejně dlouho.

Co Vás na tom tak lákalo, stát se trenérem atletiky?

Když jsem začínal, tak určitě dát synovi vše, aby byl úspěšný a měl rád atletiku.

Máte za dobu, co trénujete, vyvinutou nějakou svou metodu?

Tréninky formou her. Chodit na tréninky uvolněn a s úsměvem, prostě na pohodu. Zabavit děti, aby neměly čas blbnout. Nekřičet na ně a spíše být kamarádský.

Jste ten typ trenéra, co říká, jak jsou na tom svěřenci skvěle, anebo spíš skromnější ve smyslu: „Udělali jsme pro to všechno a snad to vyjde“?

Máte natrénováno a uvidíme, jak se bude závod vyvíjet, každopádně závoďte srdíčkem a s pocitem, že jste pro to udělali maximum. Tohle ke mně patří.

Kolik dětí klub v současné době má a v jakém věku?

Trénuje u nás 42 dětí a pohybujeme se mezi ročníky 2010 až 2000. Máme i dvě šikulky ročníku 2012.

Trénovat vám pomáhají i další lidé. Představíte nám je?

Se staršími atlety mi pomáhá Irena Vávrová, místopředsedkyně klubu a skvělá trenérka. Už trénuje v klubu také nějaký ten rok. Pokud to studijní čas dovolí, tak se staršími atlety vypomáhá i Klárka Jenčková. Přípravku nám zastřešuje Iva Pelánová. V pondělí nám k přípravce chodí vypomáhat Eva Janíková a ve středu další rodiče. Nesmím zapomenout na mojí ženu, která chodí v pondělí. Všem bych chtěl moc poděkovat, neboť to všichni děláme ve volném čase bez nároku na odměnu.

Určitě je důležité, aby sport děti bavil. Je trénování jen o dřině, nebo je i zábavné?

V klubu preferujeme zábavu. Dřina teprve přijde, ale musejí být na to připraveni.

Je těžké děti v dnešní době u sportu udržet?

Ano i ne. Pokud máte sportovní rodiče, tak tam žádný problém není.

Určitě je pro mladé sportovce důležitá podpora rodičů. Jak to vnímáte ve vašem klubu?

Pozitivně, rodiče jsou součástí klubu a jsem rád, že podporují své děti a i nám vypomáhají.

Tréninky vašeho klubu jsou každý den, vždy pro jinou skupinu dětí. Jak je máte přizpůsobeny?

Přípravka (ročník 2007 a mladší) trénuje pondělí, středa a pátek, vždy jednu hodinu. Starší atleti trénují více a je to opravdu každý den, krom soboty. Jejich tréninky jsou některé dny i 1,5 hodiny a v neděli, když nejsou závody, tak se vyjíždí do lesa na Podlesí nabíhat kilometry.

Trénujete stále, nebo některou část roku vynecháváte (např. prázdniny)?

Trénujeme stále krom prvních dvou týdnů velkých prázdnin. O vánoční prázdniny máme tréninky ob den.

Účastníte se tréninků pasivně, tak že mladým sportovcům řeknete, co mají dělat, nebo trénujete spolu s nimi?

Trénuji s nimi, nejsem zastáncem toho, že jim napíšu plán a trénujte sami. Nevím, zdali by vše odtrénovali podle plánu, to za prvé a za druhé, když jsem s nimi, tak vidím, jak na tom jsou a můžu jim v tréninku ulevit anebo přidat.

Jezdíte s klubem během roku na soustředění?

V lednu jsme byli na zimním a zde někteří zkusili poprvé běh na lyžích. Pravidelně jezdíme na letní v polovině srpna. Vloni v říjnu jsme byli poprvé na podzimním a osvědčilo se. Jezdíme do Krušných hor do Horské chaty Lesanka v Mariánské nad Jáchymovem. Je zde skvělé zázemí, nadmořská výška cca 850 metrů nad mořem.

Kolik závodů během roku absolvujete?

Hodně. Jedná se o přespolní běhy a závody na oválu. Dá se říci, že krom velkých prázdnin jsme každý víkend někde.

Váš klub začal pořádat závody, nakonec je z toho série závodů v průběhu roku Lounský běžecký pohár.

Je to srdeční záležitost. Pohár je složen ze sedmi běžeckých závodů v Lounech a okolí. Myšlenkou poháru je rozběhat Louny a okolí a to nejen děti, ale i dospěláky. Letos to bude již třetí ročník.

Vzpomenete si na první závody, na které jste se s klubem vydali?

Asi se jednalo o Mladé Běkodo v Teplicích, ale nejsem si jistý.

V klubu máte řadu nadějných sportovců. Jakých úspěchů dosáhli?

Všichni jsou šikovní a nerad někoho upřednostňuji. Všichni mají plno úspěchů, někteří na republikové úrovni, ale i krajská či okresní úroveň se počítá.

Vy sám jste aktivně sportoval, ještě závodíte?

Závodím, když mne zrovna nic nebolí. V současné době se závodů účastním společně s našimi běžeckými šikulkami na tratích do pěti kilometrů, abych jim udal ze začátku tempo, pohlídal si je a poradil na trati.

Děkuji vám za rozhovor a přeji hodně sil do další práce.

________________________________________________

Redaktorka Lucie Steklá pracuje pro zpravodajský server vydavatelství OHŘE MEDIA a atletění malých školáků ve regionu svými články cíleně podporuje. 🙂

Generální partner Českého atletického svazu

Oficiální partneři

Projekt vznikl za podpory