zpět na aktuality

V lednu představujeme malé atlety z brněnské přípravky SK TROPS

Jak dlouho u vás malé děti atletí?

Klub vznikl teprve v minulém roce, ale povedlo se vytvořit početnou základnu a doufáme, že to bude rok od roku lepší. Přípravku máme v Brně Černovicích. V rámci projektu Atletika pro radost I. pak máme ještě přípravky na ZŠ Bednářova a ZŠ Mokrá.

Z jaké filozofie vycházíte?

Move for fun! Pohyb pro radost, toto motto máme i v logu. Chceme, aby se děti při tréninku bavily a tím získaly přirozenou cestou kladný vztah ke sportu.


Je nějaké specifikum regionu, kde atletiku nabízíte?
Brno má spoustu klubů, které se věnují již malým dětem a tím je tedy pro rodiče velká možnost výběru.

Jak na tom podle vás děti jsou?

Z mého pohledu na tom dnešní děti, co se týče pohybových schopností, nejsou moc dobře. O to víc mě těší, když vidím po pár trénincích zlepšení. Například s obézními dětmi jsme se zatím nesetkali, ale tuto problematiku je třeba řešit speciálním přístupem a uspořádáním tréninků. Setkala jsem se zatím se zdravotními omezeními, které bez problémů zvládáme. Je třeba být o daném omezení co nejvíce informován.

Co podle vás dnešní děti na atletiku může nalákat?

Jak jsem již zmiňovala, děti musí mít z pohybu radost. Tréninky probíhají zábavnou formou. Děti si zahrají množství závopých her a soutěží, a přitom se učí techniku, koordinaci přirozenou formou.

Děláte nábor?

Nábor děláme 1x ročně na začátku září. Inzerujeme ho prostřednictvím sociálních sítí jako Facebook a vyvěšujeme letáky. Také jsme se zúčastnili akcí Sporťáčku a Kroužkobraní.

Od kolika let u vás děti sportují?

Od 6 do 10 let, ale trénují u nás i 5ti leté, které jsou velmi šikovné a vyrovnají se i některým starším.

Kolikrát týdně se sportuje?

Tréninky probíhají 2x týdně, úterý a čtvrtek od 17 do18 hodin. Děti mohou také chodit jen jednou týdně.

S čím by měli počítat rodiče, když jejich dítě začne sportovat?

Asi s tím, že se může kdykoliv zranit a tak k tomu i přistupovat.

Jaká je u vás výše poplatku?

Výše poplatku je 200 korun za měsíc. Myslím, že vzhledem k tomu, že se nacházíme v Brně, tak je to cena přijatelná pro velký počet rodičů.

Kde trénujete? Máte i nějak netradiční místo?

Za pěkného počasí trénujeme venku na hřišti a ovále, v zimě v tělocvičně. Netradiční místo zatím nemáme, ale jsme teprve na začátku, takže časem. ?? Je pravda, že hřiště by rekonstrukci potřebovalo, je tam velký potenciál, byly udělány i projekty, ale škole chybí finance. Nám dostačuje i v tomto stavu, máme k dispozici dvě doskočiště, travnaté hřiště a kolem ovál se zpevněným povrchem. Obecně je problém sehnat volné venkovní prostory vhodné pro atletiku. Navíc si myslím, že zázemí a kvalita hřiště také hrají roli v rozhodování, zda rodiče daný kroužek zvolí.

Co všechno si s vámi děti vyzkoušejí?

Děti si zahrají množství závopých her a soutěží, naučí se základy atletických disciplín a ovládat míč.

Jaké vybavení máte k dispozici?

Máme k dispozici sadu pro školní atletiku, kterou nám zapůjčil ČAS v rámci projektu Atletika pro radost I. Ta je speciálně vytvořena pro tréninky dětí ve věku 6 – 10 let, to nám naprosto vyhovuje. Samozřejmě si vyrábíme pomůcky pro různé hry a soutěže.

Zapojujete do své činnosti i rodiče dětí?

Spolupráci s rodiči považujeme za důležitou. Rodiče se rádi zapojují do aktivit pořádaných klubem, také se účastní závodů s dětmi. Do budoucna je chceme zapojit ještě více.

Jaký je momentálně nejpalčivější problém vašeho klubu?

Jelikož klub je nový, tak největší problém shledáváme ve financích. Chtěli bychom odlehčit rodičům, kteří musí financovat věci, které by měly být zaplaceny klubem, cestovné, startovné a jiné výdaje. V začátcích nám pomohl projekt Atletika pro radost I., do kterého jsme se přihlásili a díky němu máme lepší podmínky pro dvě nově vzniklé přípravky na základních školách.

Nabídnete dětem nějaký program i v létě?

Chystáme se uspořádat dětský sportovní den na konci června a letní soustředění pro členy klubu, které se bude konat v Čáslavi. Tam si děti poměří síly na závodech s dětmi z místního klubu a pojedou vláčkem do minizoo, to se dětem moc líbí.

Jakých soutěží se děti účastní a jaké máte úspěchy?

Přesto, že děti chodí do přípravky teprve od září, tak jsme se zúčastnili Mistrovství Jihomoravského kraje v krosu, kde jsme obsadili v kategorii přípravka nejmladší dívky 4. místo a zúčastnili jsme se i dalších závodů v rámci BBP. Děti jsou ze závodů nadšené, je pro ně důležité se zúčastnit a užít si atmosféru, neodradí je ani déšť a mráz.

Pořádáte nějakou akci i vy sami?
Spolupořádali jsme dětský sportovní den, který měl velký úspěch a máme v plánu ho zopakovat tento rok na konci června. Děti si na něm mohou vyzkoušet převážně atletické disciplíny.

Kolik trenérů u vás s malými dětmi pracuje?

Přípravku vede jeden trenér, ale máme k dispozici ještě další dva trenéry. Zatím to dostačuje, vzhledem k tomu, že fungujeme teprve prvním rokem.

Co vnímáte jako největší ocenění své práce?

Když vidím, jak jsou děti z tréninku nadšené, těší se na další a zlepšují se.

Jak by zněla vaše rady pro ty, kdo se do něčeho podobného chtějí pustit?

Jsme stále na začátku, takže problémy stále vznikají a snažíme se je řešit. Zatím jsme ve fázi, že bychom asi ještě nikomu radit nemohli.

Co přejete projektu Atletika pro děti?

Je to skvělý projekt a vše co v rámci projektu děláte, je úžasné. Byla jsem na školení a mohla jsem tak poznat, jak profesionální a nadšení lidi jsou v tomto projektu zapojeni.

Komu se ozvat v případě zájmu?

Michaele Nádeníčkové, tel.: 604 918 732, e-mail: nadenickova@volny.cz, SK TROPS Brno, na web se můžete podívat ZDE.

——————————————————-

Představuje se vám trenérka Michaela Nádeníčková

Závodně jsem běhala 800 a 1500 m. Trénování se věnuji 15 let. Tak jako ve všem platí, že to, co člověka baví a naplňuje, vede k nejlepším výsledkům.

Generální partner Českého atletického svazu

Hlavní partner Českého atletického svazu

Oficiální partneři

Projekt vznikl za podpory