zpět na aktuality

V říjnu představujeme přípravku při ASK Dipoli Černošice Dobřichovice

Kdy přesně vaše přípravka vznikla?

Klub ASK Černošice jsme založili v dubnu letošního roku. Do té doby jsme děti v Černošicích trénovali pod atletických klubem SC Radotín pouze jako kroužek a v Dobřichovicích pod Pohybovou akademií, také jako kroužek. V současné době všechny naše kroužky atletiky v Dobřichovicích a Černošicích slučujeme pod klub ASK Černošice a pracujeme na změně názvu klubu na ASK Dipoli Černošice Dobřichovice.

Jaká je filosofie vašeho klubu?
Našim cílem je naučit děti sport a atletiku milovat. Netrénujeme pouze výkonnostně, ale především se snažíme předávat pozitivní vztah ke sportu, vysvětlit dětem, co je fair play a vytvořit skvělý kolektiv a později družstvo, které se podrží.

Je nějaké specifikum vašeho regionu?
Ještě donedávna v našem regionu žádný kroužek atletiky nebyl. V současné době se zde staví atletický ovál, který bude mít 250 metrů. Budou tam všechny sektory, které jsou v kategorii přípravek a mladšího žactva potřeba.

Zájem dětí a rodičů je dostatečný?
Zájem je extrémní. První rok jsme začínali s 20 dětmi v Černošicích a 30 dětmi v Dobřichovicích. Nyní máme celkem 200 dětí. Příští rok se posuneme i do starších věkových kategorií a hledáme proto nové trenéry především pro atletické přípravky.

Jak na tom podle vás dnešní děti jsou?

Naše děti trénujeme všestranně a 'fyzičku' u nich rozvíjíme pouze atletickými hrami a všestranným cvičením s ohledem na jejich biologický věk a předpoklady. Do tréninku zařazujeme především koordinaci, rychlost, frekvenci, základy atletických disciplín a širokou škálu dalších sportů.

Co dnešní nejmladší generaci na atletiku vlastně může nalákat?
Když děti jednou vyzkouší trénink, tak se většinou samy rozhodnout, že na atletiku chodit budou. Naše zkušenost je, že je to nadchne.

Jak vaši činnost propagujete?
Přímo nábor neděláme, máme online přihlášky a tréninky propagujeme několika způsoby: sportovními příměstskými tábory, ukázkovými tréninky o prázdninách, letáky a bannery v okolí, články v novinách, reklamou.

Od kolika let u vás děti sportují?
Trénujeme děti od 6 let. Horní věkovou hranici nemáme.

Kolikrát týdně se scházíte?
Rodiče si mohou vybrat, zda bude dítě chodit 1x, 2x nebo 3x týdně. Do budoucna, až budeme větší klub, bude stanoven minimální počet na dva tréninky týdně.

Jaká je výše poplatku?
Příspěvky za atletiku máme ve srovnání s většími atletickými kluby podobné. Pokud je ale srovnáme s průměrnými příspěvky za atletiku v ČR, tak je výše našich příspěvků nadprůměrná. Vysoké je máme z toho důvodu, že trenéři dojíždí většinou z Prahy, platíme nemalý nájem za haly a klub právě zakládáme. Tréninky se snažíme dělat profesionálně a ne pouze jako doplněk k zaměstnání.

Kde vás najdeme trénovat teď a kde v zimním období?
V létě trénujeme na atletickém oválu v Černošicích a na hřišti v Dobřichovicích. V zimě v halách nebo tělocvičnách. Starší kategorie trénují některé dny celoročně venku.

Co všechno si s vámi děti vyzkoušejí?
Děti milují běhání s padáčky a překážkové dráhy, ke kterým využíváme co nejvíce pomůcek. Naši trenéři jsou trochu maniaci na pomůcky. Na trénink jich využijí klidně 30 druh. Pro děti je to potom zábavné a trénink je baví. Starší kategorie rády závodí a skáčou do dálky.

Když využíváte tolik pomůcek, které se vám nejvíce osvědčily?
Využíváme fotobuňky, okto jump a další pomůcky na biomechanické měření. Vše si půjčujeme, ale vlastnit tyto přístroje by pro nás bylo skvělé. Dále využíváme pomůcky na zlepšení koordinace.

Přiblížíte nám vaše zázemí?

V Černošicích je krásný nový ovál a zázemí pro tréninky. V Dobřichovicích spolupracujeme s TJ Sokol Dobřichovice a postupně se snažíme zrealizovat výstavbu 400m oválu. V současné chvíli v Dobřichovicích trénujeme pouze přípravky a to na travnatých plochách a v hale.

Zapojujete do vašeho dění i rodiče dětí?
Pro rodiče jsme otevřeli hobby tréninky každé úterý večer. Je o ně velký zájem. Tréninky jsou zaměřené na kondici a základy atletických disciplín, které se rodiče chtějí naučit. Celý trénink je vedený s ohledem na fyzickou zdatnost svěřenců. Přímo do dění klubu se rodiče snažíme zapojit na různých akcích, kde je potřebujeme jako dobrovolníky a dále je oslovujeme jako sponzory. Jsme velice rádi, že se nám to daří.

Jaký je v současnosti nejpalčivější problém vašeho klubu?
Snažíme se realizovat sportovní akce, propagační akce klubu a závody pro děti. Bylo by pro nás obrovskou podporou, pokud nám Atletika pro děti poskytla ceny a další potřebné věci k realizaci těchto akcí.

Nabízíte dětem nějaký program i o prázdninách?
Na soustředění s dětmi jezdíme 3x ročně (podzimní, jarní a letní) a dále jim nabízíme příměstské letní tábory. Všechno je vedené všestrannou formou.

Jakých soutěží se děti účastní a jaké máte úspěchy?
S dětmi jsme zatím byli na pár atletických závodech: Čokoládová tretra, HESU meeting v Kutné hoře, Radotínský všestranný závod, přespolní běhy. Děti všude dopadly skvěle a odvezly si medaile. Na Čokoládové tretře se dokonce dvě děti kvalifikovaly do finále na Zlatou tretru.

Pořádáte i nějaký vlastní závod?
Pro děti pořádáme několikrát ročně měření na fotobuňky a další přístroje. Bereme to s nadhledem a snažíme se, aby to děti bavilo.

Kolik trenérů u vás pracuje?
V současné době máme osm trenérů, kteří se věnují přípravkám, mladšímu a staršímu žactvu. Trenéry sháníme především z Prahy a FTVS UK, kde máme skvělé kontakty.

Co vnímáte jako největší ocenění své práce?
Nejvíce mě naplňují šťastné děti a nadšení rodiče, kteří dokáží ocenit moji práci. Stačí zpráva nebo poděkování po tréninku a hned mám skvělý pocit. Ze soustředění a z tréninku chodí děti nadšené, a to je pro mě největší motivací s nimi dále pracovat.

Co byste poradil těm, kdo chtějí něco podobného rozjet?

Všem přípravkám určitě doporučuji online přihlášky. Nikoli papírové, se kterými je velký zmatek, a navíc nikdy nevíte, kolik se vám přihlásí dětí.

Jak se vám líbí projekt Atletika pro děti?
Projekt jako takový se mi moc líbí a jsme vděčni za pomoc. Pro začínající přípravky to je skvělé. Do budoucna by bylo dobré přípravkám poradit, co dělat se staršími dětmi a jak postupovat dále.

Komu se ozvat v případě zájmu?
V případě zájmu o tréninky se můžete přihlásit na webu: www.askcernosice.cz nebo kontaktovat ředitele klubu – Tomáše Vodičku: 776 366 426

—————————————————————————

Představuje se trenér Tomáš Vodička:
Tréninku mládeže se věnuji šestým rokem. Začínal jsem s nejmladší přípravkou a nyní se věnuji především starším kategoriím- starší žactvo a dorost. Mojí specializací jsou sprinty a skok daleký.

Generální partner Českého atletického svazu

Hlavní partner Českého atletického svazu

Oficiální partneři

Projekt vznikl za podpory