zpět na aktuality

Atletíme v rámci projektu Atletika pro radost I

"Začal druhý školní rok atletické skupiny a v ní samé známé tváře. Máme obrovskou radost, že je atletika v minulém roce natolik zaujala, že jí daly zelenou i pro letošní rok. Začaly další chvíle zábavy, ale i tréninkové lopoty. Děti jsou o rok starší, o kus šikovnější, a tak připravujeme nové programy na trénink tak, aby měly zase laťku dostatečně vysoko“, píšou trenéři Mgr. Jitka Hejzlarová, Mgr. Ivo Šmarda ze ZŠ Hudcova v Brně. „Za první půl rok jsme udělali v přípravce spoustu práce", potvrzuje Adam Jelínek z Dříteče.

Většina Atletických školních přípravek (AŠP), stejně jako ostatní oddílové, využívá k zimnímu sportování zejména školní tělocvičny. V nic se kromě základů atletiky zaměřují na hry či gymnastickou průpravu. Využívají také sadu dětské atletiky: "Je super, že opět můžeme využít tréninkovou soupravu, jejíž jednotlivé části poslouží skutečně téměř na každém tréninku“, píšou již výše zmínění trenéři z AC Moravská Slavia Brno. K nim se přidává trenér Milan Pírek z Brna: „Sadu používáme velice často. Nejoblíbenější jsou překážky a barevné kužílky“. V Kuřimi jsou zase oblíbené oblíbeny míčky – kometky, raketky a překážky. „Děti mají rády cvičení se zvířátky, různá napodobivá cvičení, štafetové závody. Děláme hravé a pestré hodiny. Děti nám pomáhají s chystáním a úklidem pomůcek“, píšou trenérky Zuzana Hlucháňová a Ilona Vávrová. Sada je oblíbená i v Jaroměři, trenérka Iva Dvořáková napsala: „Sadu atletiky používáme při každém tréninku. Jednou házíme raketkami nebo běháme přes překážky či skáčeme do dálky. Tašku jsme vezli i na soustředění, kde byla nezbytnou součástí“.

Některé AŠP se zúčastňují i různých soutěží a závodů. „Žáci navštěvující atletickou přípravku tvoří jádro reprezentace školy prakticky ve všech soutěžích, jichž se škola účastní (např. zimní víceboj)“, píše trenér Radek Vinš ze ZŠ Jilemnického v Mladé Boleslavi. „V prosinci jsme zorganizovali u nás v ZŠ Šlapanice vánoční atletický trojboj. Závodu se zúčastnilo celkem 66 dětí. Nálada byla parádní, průběh závodu i díky podpoře rodičů bezproblémový", napsal trenér Václav Macháček. „Pravidelně se účastníme akcí spřáteleného oddílu TJ Sokol Hradec Králové, na podzim tak proběhla soutěž O nejrychlejšího Hradečáka či štafetový běh k příležitostí 100. výročí založení republiky", za přípravku v Praskačce potvrzují trenéři Helena Fikarová a Radek Vosátka.

A co čeká „áešpéčka“ v druhém pololetí kromě pravidelné sportování? „V červnu plánujeme účast na Zlaté tretře v Ostravě, děti i rodiče se už těší, protože očekávají stejně úchvatný zážitek, jako při Kontinentálním poháru", píše Monika Stindlová, trenérka AŠP v Jalubí u Uherského Hradiště. Některé děti už teď jsou přihlášeny na letní soustředění a příměstský tábor", informoval nás Ing. Radek Kugler z Jaroměře.„Letos budeme na závodech sladění, máme nové oddílové oblečení, které se podařilo pořídit i pro malé atlety", těší se trenérka Štěpánka Velebová z Třebíče.

A na závěr shrnuli „filosofii přípravek“ trenéři Helena Fikarová a Radek Vosátka z Hradce Králové:Největší odměnou nám, trenérům je, že děti sportování baví a málokdy na tréninku chybí“!

Jak atletí další skupina školních přípravek z projektu Atletika pro radost I zveřejníme v nejbližší době.

Generální partner Českého atletického svazu

Hlavní partner Českého atletického svazu

Oficiální partneři

Projekt vznikl za podpory