zpět na aktuality

Atletické školní přípravky doběhly do cíle

S koncem letošního školního roku skončil i poslední ročník projektu Atletika pro radost I – Atletické školní přípravky (AŠP). Projekt začal v roce 2016 a celkem se zapojilo 100 školních přípravek.

A jak se atletilo poslednímu ročníku?

V Havířově fungovaly dokonce dvě áešpéčka
Na ZŠ Mládežnická vedla školní přípravku dva roky Kateřina Zechová: „Tréninky jsme měli pravidelně ve školní tělocvičně a za hezkého počasí venku na hřišti, nebo v přilehlém lese. Věnovali jsme se všeobecnému rozvoji, soutěžili jsme, hráli jsme hry, hodně jsme pracovali s atletickou sadou. Děti si vyzkoušely všechny disciplíny a bylo vidět, že se jejich motorika zlepšuje. Měřili jsme si hod, skok z místa, člunkový běh a na konci roku byli malí atleti vždycky lepší. V prosinci jsme udělali ve spojení s další skupinou Mikulášskou olympiádu a na konci roku závod. Myslím, že kroužek byl úspěšný a děti atletika moc bavila.“

Atletická přípravka při ZŠ a MŠ Těrlicko fungovala dva roky pod vedením renomovaného trenéra Dana Gwoždze, který přivedl do české špičky Pavla Masláka: „Tréninky probíhaly pravidelně 2x týdně v tělocvičně nebo na školním hřišti. Také zde děti rozvíjely svoji všestrannost, trenéři pro ně pořádali závody a pracovalo se s atletickou sadou. Přípravka byla velmi oblíbená.“

Celé dva roky se snažil o co největší všestrannost a pestrost tak, aby to děti bavilo, i trenér Luboš Hána z Domažlic. „Každý trénink jsem začínal zahřátím a rozcvičkou většinou pomocí různých her. Někdy ale už i klasickým rozběháním a po rozcvičce běžeckou abecedou. Náplní našich tréninků byla zejména různá cvičení, která rozvíjela rychlost, obratnost, vytrvalost. Děti hodně bavilo používat atletickou sadu a zejména raketky, pěnové oštěpy, míčky-kometky, ale skvělé byly také např. závody v družstvech nebo starty z různých poloh.“

 

Atletické školní přípravky také hodně závodily:

„Zúčastnili jsme se nejrůznějších závodů a soutěží (Racio běh kolem Dyje, Atletický trojboj, Štafetový pohár, Čokoládová tretra, Olympiáda břeclavských škol a dalších …),“ napsal nám Oldřich Pražák z Břeclavi.

„Druhé pololetí jsme odstartovali závody v hale ve Stromovce, odkud jsme si přivezli hromadu medailí. V březnu, těsně před zavřením škol, jsme stačili pro děti udělat i oddílové testování v tělocvičně. Soutěžilo se ve skoku dalekém (do duchny), hodu medicinbalem a člunkovém běhu. Pak ale přišla KORONA,“ píšou trenéři ze západočeského Ostrova.

„Ve druhém pololetí jsme stihli pouze náš školní palačinkový závod, při kterém kromě rychlého běhu o dobrém umístění rozhodovala i zručnost při obracení palačinky v nadhozu. V rámci světové sportovní megashow 25. ročníku Brněnské laťky OLYMPIA 2020 jsme se zúčastnili doprovodného závodu škol v trojboji (Přesprintuj Olympii – běh 10 m, Přeskoč Olympii – skok z místa a Přehoď Olympii – hod molitanovým oštěpem). Součástí byla také kuličkiáda, kterou naše děti suverénně vyhrály,“ informovala Helena Hanusová z Brna mj. o netradičním závodění.

Jak fungovaly AŠP v době COVID – karantény?

Za ďáblickou přípravku nám napsaly Andrea Pischnothová a Monika Píchová: „Celosvětová pandemie změnila plány lidem na celé planetě a nejinak tomu bylo i u nás v Líbeznicích a v Praze – Ďáblicích. Každý prožíval toto období jinak. Naše děti nejvíce mrzelo zrušené jarní soustředění a společné tréninky. Nejprve trénovaly samy, spolu s rodiči nebo sourozenci doma, na zahradách, polích či v lesích. Naše trenérka Monča natočila videa pro cvičení doma. Postupným uvolňováním vládních opatření se začaly scházet malé skupinky sportovců i na oblíbené Duhovce v Líbeznicích a na umělce v Ďáblicích. Když jsme se sešli všichni, byla radost opravdu obrovská. Trénovali jsme a vyhlíželi dobu, kdy bude zase možné závodit. Děti závodily na trénincích mezi sebou, ale samozřejmě toužily po porovnání s vrstevníky z jiných oddílů. Jenže obavy z šíření nemoci byly velké, a tak závodů bylo po skrovnu. A tak nám nezbylo nic jiného než cestovat na závody dále. Děti tak mohly zazávodit třeba v Chebu, Prachaticích, v Praze na Královských Vinohradech, v Černošicích,…“

„Tréninkový režim“ v Černošicích (ASK DIPOLI) se navrátil v polovině května téměř k normálu a na sportovištích se mohli opět věnovat společnému trénování: „Po karanténě, kdy jsme s dětmi byli co nejvíce v kontaktu díky přímým online přenosům posilovacích či kondičních cvičení nebo pravidelně zasílaným odkazům s nahranými tréninky a sportovními výzvami, děti přišly nadšené a s velkou chutí sportovat. Proto jsme jim nabídli možnost chodit do konce června na neomezený počet tréninků atletiky své kategorie v týdnu a využívat přidaných hodin míčových her. Chuť sportovat a poměřit své fyzické síly se projevila také hojnou účastí na klubových závodech,“ popsala situaci trenérka Hedvika Šebková.

Z Ostrova volají AHOJ trenéři Pelc, Pelcová a Wohlmuthová: „Naše děti, díky paním trenérkám, nezahálely. Každý týden byl připraven trénink v okolí našeho města. Máme výhodu krásné přírody v okolí – spousta cyklostezek, městský park, Borecké rybníky. Hned první týden byla KVĚTNOVÁ – na cyklostezce do Květnové (cca 4 km) byly křídou napsány úkoly (skoky, výběhy kopců, kliky u laviček apod.). Tato výzva měla velký úspěch, a tak další týden následovala výzva SLUNÍČKO – za každý vyběhnutý kopec atlet přimaloval sluníčku paprsek. A pak již následovaly akce Pohádkový orienťák, Velikonoční zajíček, Křížovkářský okruh, Malý kruháček, Žába skáče do rybníka. Děti nelenily ani mezi sebou a posílaly výzvy z domova. Nyní už makáme na ovále a těšíme se na nadcházející závody, kterých se ještě do prázdnin zúčastníme.“

Celý projekt splnil svůj účel! Kromě naplánovaných úkolů (vyškolení trenérů, zvýšení členské základny, dodání pomůcek a metodiky) si děti atletiku oblíbily a tím se dostalo naplnění i názvu projektu Atletika pro radost!

„Děti se na tréninky těšily a vytvořily si návyk na pravidelný pohyb,“ potvrdila nám Naděžda Mokrá z Bohdalic.

„Děti docházely do atletiky stále v dobrém počtu, což svědčí o jejich radosti z pohybu a zapálení, které se v nich snažíme probudit, případně prohloubit. To je také naším hlavním cílem, naučit děti mít rády pohyb, aby získaly dobrý vklad do života a obecně řečeno zvyšovat tak pohybovou gramotnost naší mládeže,“ napsal Lukáš Pisárik z Horní Bečvy.

Radost z atletiky potvrdila i Helena Hanusová ze ZŠ nám. Svornosti v Brně: „Atletika si na naší škole za ty dva roky našla svoje příznivce a zařadila se tak vedle basketbalu a plavání do stálé nabídky sportovních aktivit. Děti i jejich rodiče ocenili na atletice hlavně její všestrannost. Zejména u žáků, kteří se atletění věnovali celé dva roky, byly vidět velké pokroky. Kromě sportovních dovedností jsme děti učili spolupráci a hře fair play. Snažili jsme se, aby měly radost z pohybu a našly si nové kamarády.“

„Protože jsme se scházeli celkem pravidelně, tak můžu říct, že z dětí se stala super parta. A to bez rozdílu mezi mladšími a staršími. Starší pomáhali a spolupracovali s menšími dětmi naprosto přirozeně,“ pochvaloval si Vašek Triner z Karlových Varů.

———————————————————————————————————————–
Tímto článkem se se školními přípravkami loučíme.
Děkujeme všem trenérů za jejich práci s dětmi.
Díky nim se děti, které v AŠP atletily, seznámily s naším heslem, které popisuje celou „malou atletiku“:

Běhej, skákej, házej, rád, atletem se můžeš stát!

Generální partner Českého atletického svazu

Hlavní partner Českého atletického svazu

Oficiální partneři

Projekt vznikl za podpory